buyruk | net

to Infinity and Beyond!

ATP World Tour Finals Londra 2011 Kadrosu Belli Oldu

| Filed under Spor Tenis

Bildiğiniz üzere teniste erkeklerin takvimi kadınlara oranla yaklaşık 1 ay kadar daha uzun. Zaten zaman zaman da bu konudaki sıkıntılar dile getiriliyor erkek tenisçiler tarafından. Bunun en son örneğini de Andy Murray ile yaşamıştık. (Detaylar için buraya) Bence de haklılar bu sıkıntılarını belirtmekte. Erkekler için sezon kasımın sonunda bitiyor ve sadece aralık ayında dinlenme veya tatil yapma imkanları buluyorlar.

Williams kardeşlerin önderliğinde turnuvalarda kadınların ve erkeklerin eşit para ödülü alması gerektiği konusunda kadın tenisçilerin yaptığı açıklamalar yakın zamanda ses bulmuş ve Amerika Açık 2011’de eşit para ödülleri dağıtılmıştı. Böyle bir ortamda erkeklerin sezonunun 1 ay daha uzun olması pek adil görünmüyor bana da.

Konumuz olan sezon sonu turnuvalarına dönecek olursak; ilk kez ülkemizde düzenlediğimiz ve benim de yarı-final ve finallerine gitme şansına nail olduğum WTA Championship Istanbul 2011 daha henüz bittiği için, tenise doygunluğumuz üst seviyede. Ama artık yavaş yavaş erkeklerin de sezon sonu turnavasına odaklanma zamanımız da geliyor.

Geçen sene de olduğu gibi bu sene de Londra’da düzenlenecek. 20 – 27 Kasım’da oynanacak turnuva, 8 gün sürecek. Hem teklerde hem de çiftlerde katılacak tenisçiler 2 gün önce belli oldu. İşte sıralı tam liste (Milli Piyango çekiliş sonuçları gibi oldu bu da…):

Tek Erkekler:

 1. Novak Djokovic
 2. Rafael Nadal
 3. Andy Murray
 4. Roger Federer
 5. David Ferrer
 6. Tomas Berdych
 7. Jo-Wilfried Tsonga
 8. Mardy Fish

Çift Erkekler:

 1. Bob Bryan – Mike Bryan
 2. Nenad Zimonjic – Michael Llodra
 3. Daniel Nestor – Max Mirnyi
 4. Philipp Petzschner – Jurgen Melzer
 5. Mahesh Bhupathi – Leander Paes
 6. Robert Lindstedt – Horia Tecau
 7. Rohan Bopanna – Aisam-Ul-Haq Qureshi
 8. Mariusz Fyrstenberg – Marcin Matkowski

Kadınlar turnuvasına çiftlerden sadece 4 çift katılabiliyor ve direk yarı-finallerden başlıyorlar. Hemen birkaç hafta öncesinden hatırlayın. Erkeklerde ise gördüğünüz gibi hem teklerde hem de çiftlerde 8 tenişçi/çift sezon sonu turnavasına katılabiliyor.

Bu seferki turnuva geçen senekinden bile daha çok heyecana ve sürprize gebe gibi duruyor. Djokovic’in bu senenin yıldızı olduğunu herkes biliyor ama son dönemde bu seneki formlarının zirvesine çıkan Andy Murray ve Roger Federer’i yabana atmak hiç mümkün değil. Rafa ise her zaman büyük bir tehdit, bu sene istediği gibi geçmemiş olabilir ama bu onu çok daha fazla motive edecek bence.

Muhtemelen mahşerin bu 4 atlısı gruplardan çıkan isimler olacaklar ve cumartesi yani yarı-final günü mükemmel bir tenis ziyafeti bizi bekliyor olacak. Grup kuraları 15 Kasım’da çekilecek ve oyuncular 2 gruba ayrılacaklar. Aynı kadınlar turnuvasında olduğu gibi. Sonra gruplarında ilk 2’ye girenler çapraz eşleşecek ve yarı finalde karşılaşacaklar. Kazananlar da pek tabii ki final için korttaki yerlerini alacaklar.

* Ekran görüntüleri ve istatistikler ATP World Tour resmi sitesinden alınmıştır.

Bu yazı toplamda 5351, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *