buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Almanya Vizesi İsteyeeeen!

| Filed under Erasmus Yurt Dışı

Bu süreçte en çok korktuğum en çok çekindiğim şey vizeydi. Çünkü her ne kadar dikkatli olursanız olun, vize haricinde her şeyinizi hazırlamış, bütün planlarını ona göre yapmış olsanız bile, herhangi bir bahaneyle sizi reddedebilirler, geri çevirebilirler. Bütün yaz boyunca bunun belirsizliğiyle cebelleşip durdum. Vize haricindeki her şey hazır olmasına rağmen, kendimi Almanya yolcusu olarak görmedim, o şekilde heveslendirmedim. Olabilecek herhangi bir olumsuz sonuçta hayalkırıklığına uğramak istemiyordum çünkü. Hatta okulun ne zaman açılacak diyenlere hep Marmara’nın tarihini söylüyordum. Neredeyse olumsuz bir sonuca daha hazır gibiydim. Günler böyle geçerken, stajın sonlarına doğru gelinirken aynı zamanda, artık geriye fazla süremiz kalmadığı için hadi bakalım başvuralım şu vizeye, bakalım nolcak şeklinde randevumuzu aldık. Önümüzde daha bir hafta vardı. Bu süre elimizdeki gözden geçirmek, eksiklerimizi gidermek için gayet yeterli bir süreydi. Alman Konsolosluğu sayfasını temel kaynağımız olarak benimsiyerek kontrollerimize başladık. Belgelerimizi maddeleyecek olursak: (Tabii ki bu maddeler Yüksek Öğrenim için geçerli)

Aşağıda belirtilen belgelerin asıllarının ve ikişer fotokopilerinin ibrazı gerekmektedir:

  • Eksiksiz ve okunaklı bir şekilde kendi el yazınızla doldurulmuş başvuru formu (başvuru formları vize bölümünün girişinden veya internet sayfamızdan ücretsiz temin edilebilir) Formları doldururken kullanacağımız dil çok önemli değil sanırım. Şahsen Almanca doldurmuştuk ama Türkçe veya İngilizce olmasında da bir sakınca çıkacağını sanmıyorum. Ama yine de Almanlar’ın Almanca’ya duydukları hassasiyeti dikkate alarak Almanca doldurmak en iyisi olabilir.
  • 3 adet biometrik vesikalık resim (en fazla 6 az önce çekilmiş olmalı): En çok dikkat ettikleri hususlardan biri. Hatta şöyle, konsolosluğa girmeden önce üstünüzü arayan güvenlik görevlisi, başvuru için getirdiğiniz fotoğrafları da soruyor. Çünkü bu maddeyi bilmeyip normal vesikalık fotoğraflarla gelen o kadar çok insan var ki, daha içeriye girmeden kendisini uyarıyor. Böylece hem diğer insanların vakti harcanmamış oluyor hem de kişinin randevusuna daha süre varsa, o süre zarfında gidip uygun fotoğrafı çektirme şansı oluyor.
  • En az 12 ay geçerli olan T.C. pasaportu
  • Finansal durumu gösteren belge

Bu madde için yapılabilitesi en kolay olan 2. şıkkı seçiyoruz. Erasmus bursumuzu kullanarak aylık belirledikleri 585€ nun 400’ünü bu şekilde karşılamış oluyoruz. Geriye kalan aylık 185€’luk miktar için ebeveynlerimizden birine bir taahhütname imzalatıp, noterde tasdikletip, istedikleri üzere Almanca tercümesini yaptırıp daha sonra tabii ki onu da notere tasdikletiyoruz. Böylece bu maddenin de üstünden gelmiş oluyoruz.

  • Almanya’dan haftada en az 18 ders saati olan bir dil kursu kayıt belgesi veya Almanya’da öğrenim yapabilecek derecede dil bilgisi. Ben daha önceden kurstan almış olduğum belgeyi götürdüm. Aynı zamanda Almanya’da oryantasyon programında göreceğimiz Almanca dersler de kabul belgesinde belirtiliyordu, o açıdan çifte destekleme oldu. Ama hiç Almanca bilmeyip Almanca vizesi alan arkadaşlarım da var. O nedenle bu maddenin çok gerçekçi olduğunu sanmıyorum.
  • Yüksek öğrenim hakkını gösteren aşağıdaki belgelerden birisi talep edilmektedir: Bu maddede, Bir Alman üniversitesine başvuru teyidi (Bewerberbestätigung) veya kabul belgesi (Zulassungsbescheid), yada lüzum görüldüğü takdirde “Assist e.V.” tarafından bildiri, bunun yanında da ÖSS sonuç belgesi veya zaten hali hazırda bir Türk Üniversitesi’nde okumaktaysak da öğrenci belgemizi, tabii ki Almanca tercümesiyle birlikte hazırlayıp yanımıza alıyoruz.

Bunlarla birlikte tabii ki, finansal durumunuzu kanıtlayacak, maaş bordroları, tapu, ruhsat gibi belgeler, şansınızı arttıracaktır. Finansal durumunuzun iyi olduğuna onları ne kadar çok inandırabilirseniz, gerçekten de şansınız artıyor. Hatta bu sadece Almanya için değil, genel olarak bütün ülkeler için geçerli. Ülkeler sizin oraya gidip para kazanmanızı değil, aksine para harcamanızı, döviz bırakmanızı istiyor sonuç olarak. Tabii bu da finansal duruma bakıyor.

Bu temel belgeler içinde yer almasa da yaptıracağınız bir sağlık sigortası, boşa gitmeyecektir. En azından seyahatinizde başınıza gelebilecek bir şey için de böylece sigortalanmış olursunuz. Mesela benim başvurumda sigorta belgelerini görevli memur aldı ve herhangi bir şey söylemedi ama bir arkadaşa, sağlık sigortasına gerek yoktu. Boşuna yaptırmışsın falan demiş. Yine de dediğim gibi bir sigortanın olmasında fayda var.

Herkese iyi vizeleeer!!!

Bu yazı toplamda 63024, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *