buyruk | net

to Infinity and Beyond!

IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası İstanbul 2012 Başlıyor

| Filed under Spor

Bir önceki yazımda (İstanbul’da Euroleague Kadınlar Final 8 Heyecanı) İstanbul olarak özel bir sene yaşadığımızdan bahsetmiştim. 2012 yılı için İstanbul Avrupa Spor Başkenti ünvanına sahip ve de ünvanı düzenlediğimiz turnuvalar ve şampiyonalarla pekiştiriyoruz. Sırada ise 2 gün sonra başlayacak ve 3 gün sürecek IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası var.

Atletizm, sporun en temel branşı olmasına rağmen, birçok spor gibi ülkemizde maalesef hak ettiği değeri göremiyor. Özellikle Süreyya Ayhan ile başlayan ve sonrasında Elvan ve Eşref ile heyecanın devam ettiği süreçte yine de bir kıpırdanma olduğunu inkar edemeyiz. Son yıllarda Elvan’ın yanına Alemitu Bekele ve Nevin Yanıt da eklendi ve bu 3’lü özellikle 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda zirve yapıp ülkemize birer altın madalya kazandırdılar. Tabii Elvan’ın bir de gümüşü var. Bunun yanında yıldızı geçen yıl zirve yapan Fatih Avan’dan da bahsetmeden olmaz. 1989 doğumlu ciritcimiz 2011 Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 5. olarak göğsümüzü kabartmıştı.

Böyle başarılardan sonra geldik 2012 yılına ve evsahipliği yapacağımız şampiyonaya. Tahmin edilebileceği üzere bu tipte bir şampiyonaya evsahipliği yapabilecek seviyede bir salonumuz yoktu. Çalışmalar yine son ana bırakıldı ve şampiyonanın başlamasına birkaç ay kala neyse ki inşaat tamamlandı ve salon hazırlandı. Salon Sinan Erdem Spor Salonu’nun hemen yanına, yaklaşık 65 metre uzağına inşa edildi. İlk önce Türkiye sonra da Balkan Salon Atletizm Şampiyonaları düzenlendi kısa süre içerisinde. Özellikle Türkiye Şampiyonası’nda büyük aksaklıkların çıktığını, bazı atletlerin yetersizliklerden ve olumsuz koşullardan dolayı çekilmek zorunda kaldığını ya da sakatlandığını öğrendim. Çok üzücü bir tecrübe aslında. Neyse ki okuduğum kaynaklardan vaziyetin Balkan Şampiyonası’nda daha olumluya gittiğini ve herhalde artık Dünya Şampiyonası’yla her şeyin rayına oturacağını anladım. Umarım öyle de olur.

Bu şampiyona için de rahat duramadım ve biletleri aylar öncesinden aldım. 3 günlük kombineyi tercih ettim bu sefer. Zaten fiyatlar da oldukça makuldu. Kombine biletler sadece 60 TL’ydi. Özetle söylemek gerekirse koskoca bir dünya şampiyonasını baştan sona izlemenen bedeli sadece 60 TL. Dünyaca ünlü, altın madalyalara, dünya rekorlarına sahip atletleri canlı izleyebilmek için çok çok uygun bir meblağ. Şu satırları yazarken üşenmedim gidip bu biletleri tam olarak ne zaman aldığıma da baktım. Sonuç: 22 Ekim 2011. Neredeyse 5 ay önce almışım. Bu kadar erkenden davranınca da fena yerler düşmemiş tabii ki. 🙂

Salonun oturma planı ise şöyle (Biletix):

Yarışma takvimi:

 

Şampiyonaya rekor sayıda ülkeden, rekor sayıda atlet katılacağını da belirteyim, bu açıdan çok şanslıyız. 172 ülkeden, 349 erkek ve 334 kadın (toplam 684) atlet dünya şampiyonluğu için yarışacaklar. Kesinleşen katılım listesine IAAF’in resmi sitesinden ulaşabiliyoruz (link).

Merakla beklediğim atletlerden birkaçı ise şöyle: Anna Chicherova, Yelena Isinbayeva, Sally Pearson, Dwain Chambers, Dayron Robles, Lui Xiang, Bernard Lagat, Kirani James, Meseret Defar, Tomasz Majewski, Christian Cantwell, Reese Hoffa, Mo Farah, Valerie Adams, Darya Klishina, Veronica Campbell-Brown, İlham Tanui Özbilen. Birkaçtan biraz fazla oldu ama olsun. 🙂

Şampiyona resmi sitemiz: Link. Son olarak resmi şampiyona logomuz ve maskotlarımızla (Tik ve Tak) yazıyı noktalayayım. Umarım sakatlıkların olmadığı ve rekorların, rekabetin tavan yaptığı bir şampiyona izleriz. Ev sahipliğini başarılı bir şekilde yapmamız sonucunda daha birçok turnuvayı Türkiye’ye getirme şansımız olacak. Bu nedenle organizasyon başarımız da atletlerimizin başarıları kadar çok önemli.

Bu yazı toplamda 13762, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *