buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Türkiye’de Twitter’ın Geldiği Nokta ve El Clásico

| Filed under Avrupa Futbol Internet Sosyal Medya

Futbol ile uzaktan bile aşina olanlar yaklaşık 2 saat kadar önce sona eren 2011’in son el Clásico’sundan haberdarlardır. Bildiğiniz üzere El Clásico, İspanya’nın en başarılı ve prestijli iki futbol takımı olan Barcelona ve Real Madrid arasında yapılan karşılaşmalara verilen bir nevi bir ünvan.

2011-12 sezonun ilk yarısının El Clásico’su ise birkaç saat önce Madrid’te oynandı. Son 3-4 senede El Clásico’larda bariz bir Barça üstünlüğü vardı ve bu üstünlük Real Madrid’in formda olmasına ya da maçın Madrid’te olmasına pek de fazla aldırış etmeden bu akşam da devam etti ve Barça bu maçı da 1. dakikada yediği golle 1-0 geriye düşmesine rağmen 1-3 ile kazandı.

Maçın teknik analizine girmemize gerek yok. Başlığa sadık kalarak hemen Twitter’a geçelim bu noktada. El Clásico’nun Wikipedia sayfası bile bu maçların Şampiyonlar Ligi Finallerinden sonra dünyada en çok izlenen futbol karşılaşması olduğu dile getirmekten geri kalamamış. Böylesine büyük bir güruha hitap eden ve bu kadar geniş kitleye kendini izlettiren bir futbol gerçeği adeta El Clásico.

Ülkemiz gibi bir futbol ülkesi de bu maçlara sessiz kalmıyor, maçlar Cumartesi’ye denk gelse bile birçok kişi tarafından canlı izleniyor. Bu gece de böyle oldu. Özellikle sosyal medya bunu son derece canlı bir biçimde gösterdi. Benim takip ettiğim hesaplardan da bu son derece belliydi. Bununla birlikte maçın sonuna doğru Twitter’ın trendy topic’lerini kontrol ettiğimde bir sürprizle karşılaştım. Türkiye’den atılan tweetlerin oluşturduğu top 10 trendy topic listesinin 10’u da El Clásico ile ilgiliydi. Bu durumu ölümsüzleştirmek adına da bir ekran görüntüsü aldım. İşte burada:


Bir de yazıyla yazmak gerekirse işte sıralı tam liste:

  1.  #halamadrid
  2. El Clasico
  3. Ronaldo
  4. Barça
  5. Iniesta
  6. Messi
  7. Valdes
  8. Mourinho
  9. Di Maria
  10. Ercan Taner

10. sıradan da olsa ülkemizden bir isim de yerini almış listede. Ercan Taner de maçın spikeriydi, ek bilgi olarak geçelim. Gördüğünüz gibi Twitter’ı tam olarak hegemonyasına aldı El Clásico ve bütün listeyi ele geçirdi. Belki daha önceden de olmuştur benzer bir durum ama benim gördüklerim ve okuduklarım arasında böylesine denk gelmedim. Bir futbol maçı hem de iki yabancı takımın futbol maçı Twitter’ı ele geçirdi ve maç boyunca bu konuda bu kadar yoğun tweet atıldı.

Bakalım önümüzdeki günler neleri gösterecek, hangi konular böyle bir egemenlik kurabilecek merakla bekliyorum.

Bu yazı toplamda 3795, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *