buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Big Glass of Wine vs. Large Glass of Wine

| Filed under Hayat Yurt Dışı

İyi, güzel geldim bu İngilizler diyarına, o kadar da biliyorum, konuşuyorum dillerini diye kendime güven tazelemesi yapıyorum ama olmadık yerlerde olmadık şeyler çıkıp beni dumura uğratıyor.

Birçok öğünü genelde çabuk atlatırım, atlatırım diyorum çünkü hem çok fazla bir şey yemem hem de hazırlamak için fazla zaman harcamam, aynı şekilde hazırlanmasını beklemek için de.

Burada da aynı şekilde devam ediyordum ama arada bir iki kere de güzel yemek yemek için hem de bu İngilizler’in neler yediğini görmek için restorana gittim. Yemeğin yanında da şarap söylemek geldi içimden ve “big glass of wine” olarak belirttim bu istediğimi de. Gayet basit bir cümle olduğu için pek de zor olmadı tabii ama bir baktım garson “large glass of wine?” sorusuyla benim onayımı alma ihtiyacını hissetmiş, ben de peki dedim “large glass of wine”. Ondan sonra başka bir seferde de aynı diyalog yaşandı ve ben de anladım ki bu adamlar illa “large glass of wine” diyecek.

Ama bir yandan da bu kadar farklı olmaması lazım diye düşündüğüm için yapabileceğim en basit şeyi yapıp Google amcaya danışmaya karar verdim. Ve Google’ın da beni desteklediğini görünce biraz rahatladım. Şöyle ki:

  • Google’da “big glass of wine” aramasının döndürdüğü sonuç sayısı: 2,640,000
  • Google’da “large glass of wine” aramasının döndürdüğü sonuç sayısı: 623,000

Belki de large ile başlayan tamlama daha çok İngilizler’e, diğeri de Amerikanlar’a özgüdür, tam bilemiyorum ama en azından Google’ın beni desteklemesi güzel oldu. 🙂

Bu yazı toplamda 3531, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *