buyruk | net

to Infinity and Beyond!

The Holiday – Tatil

| Filed under Sinema & Televizyon

Cameron Diaz, Jude Law, Kate Winslet, Jack Black gibi kuvvetli bir oyuncu kadrosu var The Holiday’in, en azından dışarıdan bakınca ilk göze çarpan bu. Muhtemelen Cameron Diaz ve Jude Law hakkında iyi oyuncu olmadıklarına, sadece popülerliğin kaymağını yediklerine dair söylentiler çıkabilir, doğaldır, hatta haklılık payı da vardır. Ama yine de bu kadroyu, bir romantik komedide bir arada görmek bir tercih unsurudur kanaatimce. Ben de geç de olsa geçenlerde bu filmi izleme fırsatını buldum.

Aşağı yukarı beklediğim tarzda bir filmdi. Yalnız Jude Law’u 2 çocuklu bir aile babası rolünde görmek bir farklıydı ama bunun üstesinden gelmeyi başarmış kendisi. Doğal olarak daha çok bayanların beğendiği bir karakter çıkmış ortaya.

Ufak da olsa bir hayal kırıklığım var filmle ilgili. Başlarda hep aşkın filmlere vs.’ye konu olduğu zaman, genelde mutlu son ile perçinlendiğini ya da en azından karakterlerin filmin bir kısmında karşılıklı yoğun duyguları yaşadığını konu aldığını söyleyip tek taraflı, platonik hikayelerden bahsederek farklı bir izlenim bıraktıktan sonra filmin devamında yine ilk gruba doğru kayması, olmadı. Tam bu aralar mutlu sonla bitmeyen filmlerin ne kadar az olduğunu hatta neredeyse hiç kalmadığını düşünürken, baştan beni ümitlendirip sonradan eski rayına geri dönerek umutlarımı yüzüstü bıraktı.

Cameron Diaz zengin bir Amerikalı film fragmanı yapımcısı, Kate Winslet ise kendi ayakları üstünde duran, kendince bir hayat yaşayan İngiliz gazeteci rolünde. Bu iki karakterimiz de yaşadıkları kötü tecrübeler sonrası erkeklerden nefret eder bir halde bulundukları yerden uzaklaşma çabası içine girerler. Sonrasında Ev-Değişimi programıyla birbirlerini bulurlar ve Noel tatillerini birbirlerinin evlerinde geçirmek üzere anlaşırlar. İkisi de kendilerine yabancı yerlere gidip 2 hafta kafa dinlemeyi, kendilerine gelmeyi, eskiye unutmak amacındadırlar ama olaylar umulduğu gibi gelişmez. Bundan sonra da hikayemize Jude Law ve Jack Black dahil olur, kahramanlarımızın tatillerini beklemedikleri şekilde değiştirirler. Bundan sonra da bir romantik komedi edasında ilerler film.

Bahsettiğim konuyla ilgili bende hayalkırıklığı yaratmış olsa da, türünde başarılı sayılabilecek bir eser. Özellikle eski Hollywood senaryo yazarı Arthur Abbott ile Kate’in canlandırdığı Iris karakteri arasında yaşananlar sıcak ve oldukça doğal. Ana karakterlerin içine girdikleri ilişkilerden daha fazla etkiledi beni açıkçası. 10 üzerinden 7 ile günü kurtarmayı başarıyor The Holiday – Tatil.

Bu yazı toplamda 6722, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *