buyruk | net

to Infinity and Beyond!

My Life Without Me – Bensiz Hayatım

| Filed under Sinema & Televizyon

My Life Without Me - Bensiz Hayatım

Konusu ve türü itibariyle ilk 15 dakika içinde beni etkisi aldı “My Life Without Me” – “Bensiz Hayatım”. Son derece sıradan bir hayata, bir ailenin yaşantısına konuk olarak başlıyoruz. Gelinin annesinin evinin bahçesinde bir karavan içinde yaşayan bu aile hakkında giderek daha fazla bilgi sahibi oluyor, yaşantılarının bir parçası oluyoruz. Ann, 24 yaşında, bir üniversitenin temizliğini yaparak geçimini sağlıyor, ilk öpüştüğü erkekle evlenmiş, 17 yaşında ilk çocuğunu, 19 yaşında da 2. çocuğunu doğurmuş genç bir anne. Eşi Don ise havuz yaparak aile bütçesine katkıda bulunmaya çalışıyor.

Evinden işe, işinden eve gidip gelir, çocuklarına bakarken, bu sıradan ve sade hayatı bir gün hiç beklenmedik bir şekilde değişiyor. Ara ara rahasızlanması, mide bulanmaları sonucunda, bir gün doktorun yolunu tutuyor ve 3. çocucuğuna hamile olduğunu duymayı beklerken, hızla ilerleyen, bu yaştaki bir insan için tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakanlandığını öğreniyor kahramanımız. Bu beklenmedik haber karşısında donup kalsa da, bundan kimseye bahsetmiyor, ne eşine, ne annesine, kimseye. Onun gözünde bu onlara verebileceği en güzel hediye, çünkü onları saatler, hatta günler sürebilecek hastane çilesinden kurtarmış oluyor böylece.

Bundan sonra filmde farklı bir yolda ilerlemeye başlıyoruz. İlk öpüştüğü çocukla evlenip bu kadar genç yaşta anne olması, hayatın bir çok heyecanını daha yaşayamadan, öğrenemeden uçup götürmüş haliyle. Bunun farkına vardıktan sonra, “Ölmeden Yapmak İstediklerim” listesini oluşturuyor. Belki de biraz bencilce bir liste ama bu liste ona hayatı, yaşamı tekrar sorgulamayı öğretiyor. Filmin geri kalanında ise, listesindekileri gerçeğe dönüştürmek uğruna, iyice Ann’in etrafında şekillenen sahnelere tanık oluyoruz.

Dramın abartılmadan dengede işlenirken klasik temalardan kaçınılan, hayata farklı bir açıdan baktıran bir film “My Life Without Me”. Ann karakteriyle başrolünün tamamen hakkını veriyor Saray Polley. Yönetmen Isabel Coixet ise Berlin, Goya ve Vancouver gibi birçok festivallen ödülle dönmüş başarılı bir yönetmen. Dram severler için başarılı bir tercih “Bensiz Hayatım”.

Film hakkındaki internet kaynakları için: Sinemania, IMDB

[youtube]yUMlprmMZ5E[/youtube]

Bu yazı toplamda 4703, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *