buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Little Children – Tutku Oyunları

| Filed under Sinema & Televizyon

Yönetmen: Todd Field
Tür: Drama / Romantizm
Oyuncular: Kate Winslet, Patrick Wilson, Jennifer Connelly, Gregg Edelman

Filmimiz, Amerikan sinemasının son zamanlarda gözdelerinden biri olan monotonlaşma teması üzerine kurulu. Başrol oyuncularımızdan, Sarah (Kate Winslet), evliliği tek düzeliğe girmiş, meslek sahibi olamamanın, kendi ayakları üzerinde duramayıp hayata atılmamış olmanın zaman zaman kafasında soru işaretleri doğurmasına engel olamayan bir çocuk annesi genç bir bayan, Brad (Patrick Wilson) ise Sarah’ın bir anlamda erkek versiyonu. 2 yıl once üniversitedenin avukatlık bölümünden mezun olmasına rağmen Baro sınavını geçememiş olması nedeniyle, evde oturup çocuğuna bakan bir babadır. O da Sarah ve birtakım başka evhanımları gibi çocuklarını her gün parka götürüp eğlendirir, çocuğuna bakmaya çalışır, tabii aynı zamanda da onda da bir sınavı geçememiş olup çalışamamanın, eve ekmek getirenin eşi olmasının bir nevi ezikliği hakimdir. Karakterlerimiz birbirlerini bu anlamda çok iyi tamamlarlar.

Zaman içerisinde, günler geçtikçe birbirlerine daha çok yakınlaşmaya, birbirleriyle daha çok zaman geçirmeye başlar bu ikili. Her gün havuzda buluşup bir yandan çocuklarına bakarken bir yandan da birbirlerini daha iyi tanıma fırsatı bulurlar. Gündüzleri günlerini gün eden kahramanlarımız akşam olunca evlerine dönmek durumundadırlar. Bu da ikisini de hoşnut etmemeye başlar.

Aynı zamanda Brad akşamları kütüphaneye gidip yaklaşık 1 ay sonra gireceği sınava hazırlanmaya çalışır. Bir gün Sarah’ın kafasına soktuğu düşünceye giderek inanmaya başlar aslında. “Belki de bir avukat olmak istemiyordur.” Zaten neredeyse kaybetmek üzere olduğu motivasyonu Larry tarafından amerikan futbolu takımında yer alması teklif edilince bitme noktasına gelir.

Karakterlerimizin değişmek için bu kadar çaba verdiği, hatta değiştiği gözler önüne serilirken, diğer bir yandan da değişmek isteyip de değişemeyen, toplumun buna bazı durumlarda izin vermediğini, bazı şeylerin unutulmadığını Ronnie karakteriyle gösterir yönetmen Todd Field. Eskiden işlediği taciz suçları yüzünden toplumdan dışlanan, kendisine karşı propagandalar düzenlenen biri Ronnie. Ne yapsa, ne etse bir türlü bu etiketten kurtulamaz, daha doğrusu ona bu fırsatı vermezler.

Monotonlaşma temasına farklı bir bakış açısı getiren bağımsız film, En iyi Kadın Oyuncu dalında Kate Winslet’a, En İyi Yardımcı Aktör dalında Jackie Earle Haley’e Oscar adaylığı kazandırdı. Şahsen ise keyifli bir 2 geçirtti bana. Bir klasik olmaya yaklaşamasa da kalbür üstünde kalmayı başarabilen ender eserler arasındaki yerini aldı.

Film hakkındaki internet kaynakları için: IMDB ve özellikle sevgili Baronio’nun harika incelemesini tavsiye ederim: YedinciGemi

Bu yazı toplamda 5165, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *