buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Antwone Fisher

| Filed under Sinema & Televizyon

Yapım: 2002, ABD, 113 dakika
Tür: Dram, Biyografi
Yönetmen:
Denzel Washington
Oyuncular: Derek Luke, Denzel Washington, Joy Bryant, Malcolm David Kelley

Otobiyografi kitabı “Finding Fish” adlı kitaptan uyarlanarak yine kendisinin yazdığı senaryoya, ismini vermiş olan Antwone Fisher’ın 25’lerine kadar olan hayat öyküsünün konukları oluyoruz. Babasını hiç görmeyen, annesi onu hapishanede dünyaya getirdikten 2 ay sonra, yetimhaneye verilen, o tarihten sonra annesiyle de irtibatı kesilen bir gencin hikayesi bu. Onu yetimhaneden alan üvey annesi Ms. Tates tarafından fiziksel, bakıcısı olması gereken kız tarafından da cinsel tacize marus kalan Antwone, 15’lerinde bir gün üvey annesine karşı gelmesi sonucunda kendini kapı dışında bulur. Belli bir süre sokaklarda geçen hayatının sonrasında, donanmaya katılarak kendine bu hayattan bir şekilde kurtarır.

Geçmişini tamamen kapalı bir kutuya hapsetmiş, onunla yüzleşmekten korkan bir Amerikan deniz askeri konumundayken Fisher, öfkesini kontrol etmekte sıkıntılar yaşar ve sık sık karıştığı kavgalar nedeniyle cezalandırılır. Yine böyle bir vaka sonrasında psikiyatriste gönderilir ve donanmadaki geleceği gelecek olan rapora bağlıdır. Haftalar boyunca, konuşacak bir şeyinin olmadığını yineler durur ve bütün seans boyunca sesini çıkarmadan oturur. Bunun böyle çözülemeyini anlayınca konuşmaya başlar, aynı zamanda yönetmen de olan psikiyatrist rolündeki Denzel Washington’ın yardımı ve telkinleriyle derinlere gömmüş olduğu geçmişiyle yüzleşmeye, yıllardır görmediği ailesini tekrar arayıp bulmaya karar verir, anlar ki ancak bu şekilde geçmişindeki travmalarla yüzleşebilecektir.

Denzel Washinton, bu ilk yönetmenlik deneyiminde, gerçek bir hayat öyküsünü işliyor. Duygusalları gözyaşlarına itmeye hazır olan film, bazı konu ve sahneleri daha derinlemesine ve kuvvetli işlenmesiyle kuşku yok ki adından çok daha fazla söylettirebilirdi. Kişisel puanım 10 üzerinden 7.

Film ile ilgili internet kaynakları: IMDB, Wikipedia

Bu yazı toplamda 2422, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *