buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Basketbolda 2011 Sezon Sonu

| Filed under Basketbol Spor

En son Nisan ayında basketboldaki son durumu size yazabilmiştim, arada bir girdi girememenin üzüntüsü hala hakim olsa da sezon sonu yazısını yazmadan yaz sezonunu açmak istemedim. Ve işte 4 ayrı koldaki basketbol liglerinin şampiyonları:

  • Türkiye Erkekler Beko Basketbol Ligi: Normal sezonu sadece 3 maç kaybederek 1. sırada tamamlayan Fenerbahçe Ülker finale kadar maç kaybetmeden geldi. Finaldeki rakibi ise, yaklaşık 20 yıl sonra adını tekrardan finale yazdırmayı başaran Galatarasaray Cafe Crown’dı. Özellikle son birkaç senede alışmış olduğumuz Fenerbahçe – Efes final serisinden sonra, iki köklü klüp takımının finalde yer alıyor olması, serinin tansiyonunu ve taraftar sayılarını çok ciddi derecede etkiledi. Hem Apdi İpekçi hem de Sinan Erdem neredeyse kapalı gişe oynadı ve mükemmel bir final serisi izledik. İki takım da sakatlıklardan fazlaca çekti ve maçlar kıran kırana geçti. Şampiyonluk final serisini 4-2 kazanan Fenerbahçe Ülker’in oldu.
  • Türkiye Kadınlar 1. Basketbol Ligi: Son 5 yılda 5 şampiyonluk alan Fenerbahçe’nin bu serisini sonlandırmak isteyen Galatarasay normal sezonu 1. sırada tamamlayarak saha avantajını eline geçirdi. Finalde beklendiği gibi bu iki takım karşılaştı. Seriye deplasmanda başlamasına ve saha dezavantajıyla mücadele etmesine rağmen, kadınlarda da şampiyonluğa uzanan taraf 3-1’lik skorla Fenerbahçe oldu.
  • Euroleague: Yarı finalleri kazanan Panathinaikos ve Maccabi Electra finalde karşılaştı. Özellikle yarı final maçlarından sonra daha çekişmeli bir final bekliyordu herkes ama maçın gidişatı büyük ölçüde 4. çeyreğin başlarında belli oldu ve Final Four’un tamamında mükemmel bir koçluk sergileyen Obradoviç, Panathinaikos’la bir şampiyonluğa daha uzandı.
  • NBA: Ve tabii ki dünyada en çok merakla beklenen final serisi NBA’de oynandı. Lakers, Spurs, Bulls gibi favori takımların finale gelemeden sezonu tamamladıkları 2011 yılında, final tam 5 sene öncesinin rövanşı oldu. Dallas – Miami. Ama bu sefer sonuç geçenkinden farklıydı. Takımın yaşlı olması dolayısıyla bu seviyelerde yorulacakları ve gerekli dinanizmi sergileyemeyecekleri konuşuluyordu ama hiç de böyle olmadı ve yüzüğe ulaşmayı bildi Dallas. Final serisi 4-2 sona erdi ve Nowitzki de finallerin MVP’si oldu. Bir Heat taraftarı olmama rağmen, belki de kazandıklarına üzülmeyeceğim tek takım Şampiyon oldu. Nowitzki ve Kidd bunu sonuna kadar hak eden oyunculardı ve kariyerleri sonlanmadan yüzükle tanışmaları birçok insanı mutlu etti.

* Şampiyonluk fotoğrafı orijinali için buraya lütfen.

Bu yazı toplamda 5819, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *