buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Apple iPhone 4’e iOS 5 Yüklemesi Gerçekleşti

| Filed under Bilgisayar Teknoloji

Sanırım benim iPhone 4’ü alalı tam 1 sene oluyor bugünlerde. Geçen sene İngiltere’deyken, Sterlin’in de o aralarda 2,24’lerde seyretmesini fırsat bilerek, sim kilitsiz versiyonu kapıvermiştim Londra Regent Street Apple Store‘dan. Yolunuz düşerse bir uğrayın, bu kadar insanın nasıl çılgınca Apple hayranlığıyla kavrulduğuna şahit olun. Burası mesela oldukça büyük bir mağaza ve ne zaman önünden geçtiysem herhalde en az bir 250 – 300 kişinin içeride ürünleri didiklemekte olduğunu gördüm…

Bundan sonraki süreçte dizüstüme iTunes’u kurup gerekli aktivasyon işlemlerinden sonra iPhone’u kullanmaya başladım. Özellikle 3GS’ten sonra çıkmasının da verdiği bir heyecan vardı herkeste. Ben de memnundum halimden.

Sonra bir gün telefonu sync ederken iTunes’tan şöyle bir teklif geldi: “iPhone yazılımınızın yeni bir versiyonu çıktı, yüklemek ister misiniz?” Ben de yükle dedim. Ama bu indirme, yükleme, düzenleme sürecinde birçok anlayamadığım soru çıktı karşıma ve bu sorulara hangi cevabı verirsem sonrasında ne olacağını kestiremiyordum gerçekten. Neyse bir şekilde bu süreci tamamladım ve yeni versiyon olan 4.2.1’i yüklemeyi başardım. Ama bu arada telefon rehberimdeki kayıtlardan bayağı önemli bir sayıda zayiat vermiştim. Fotoğraf, mesajlar vs. de ise bir sıkıntı yoktu. Biraz araştırdım ama tam olarak bu gidenleri geri getirmeyi başaramadım ve manuel yönden sorunu çözmek durumunda kaldım. Ama sadece bu bile iTunes’a gıcık olmama yetti. Tabii sorduğu saçma sorulara doğru cevaplar vermediğim için de bu problem başıma gelmiş olabilirdi pekala ama yine de bu sürecin daha basit olması gerekirdi bence.

Bunun haricinde bile iTunes’un birçok noktada Nokia PC Suite’in oldukça gerisinde çıkması bir hayal kırıklığı yaratmıştı zaten bende. Ben de kendimce protesto ederek ne iTunes’u ne de iPhone’u güncellemedim aylar boyunca. Bu yaklaşık bir 10 ay kadar sürdü ve iOS 5 ile tekrardan kendimi ateşe attım.

Aslında belki bunu bile pas geçebilirdim ama telefon son zamanlarda iyice saçmalamaya başlamıştı ve belki bu şekilde kendini getirebilirim diye bir umutlanıverdim. Telefon genel olarak çok yavaşlamıştı. Uygulama arası geçişlerde, ana ekrana dönerken, yazı yazarken bile yaptığım düzenleme işlemlerinde hep bekletiyordu beni. Bunun haricinde Edge yeteneğinin kaybolması gibi acayip bir durumla da karşılaştım. Yani ya telefon 3G’ye bağlı olacaktı ya Wireless’a, yoksa internet bağlantısı olmuyordu. Edge diye bir şey yokmuş gibi davranıyordu tamamen. Bunun için de çeşitli yerlerde birtakım araştırmalar yaptım ama benimkine benzer sorun yaşayan pek kimseye denk gelemedim.

İşte bu sıkıntılar nedeniyle telefondan iyice soğumuşken iOS 5’i yüklemeye kalkıştım. Bu sefer defalarca sync ve back-up işlemlerini gerçekleştirdim ve dikkatle karşıma gelen soruları cevapladım. Kurulum süreci toplam 2 saat kadar sürdü sanırım ve sonrasında iTunes’un verdiği “Restore from Back-Up Failed” hatası beni yine delirmeye oldukça yaklaştırdı. Ama neyse ki telefonu elime alıp baktığımda her şeyin yerli yerinde olduğunu görünce acayip bir rahatladım.

Telefon oldukça hızlanmış görünüyordu ve verilerim yerli yerindeydi. Bunun yanında iMessage ve gelen uyarılara yapılan işi bölmeden ekranın yukarısında yer verilmesi oldukça olumlu gelişmeler olarak dikkatimi çekti ilk aşamada. Daha birçok özelliği var tabii iOS 5’in. Hepsine resmi siteden ulaşabilirsiniz: Apple iOS 5 Benim verilerimi silmemesi ve telefonun genel olarak hızlanması beni zaten mutlu etmeye yetti bu aşamada. Bu kadar da kolay mutlu oluyorum yani.

Yine de bir sonraki güncelleme çıktığında hemen telefonu günceller miyim çok emin değilim. Şimdiki memnun olduğum halini devam ettirmesi yeterli benim için. 🙂

Bu yazı toplamda 6517, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *