buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Thirapongpaiboon Farkıyla

| Filed under Spor

Bence başlıkta gördüğünüz tuhaf kelimeyi telaffuz etmeye çalışmayın, ben de pek denemedim, itiraf edeyim. Sizi daha fazla meraka düşündürmeden açıklamaya başlayayım. Gördüğümüz bu Thirapongpaiboon kelimesi, bir isim daha doğrusu bir soyadı aslında. Böyle tuhaf bir isim görünce insanın aklına hemen “Acaba arkadaş hangi memleketten?” gibi bir soru geliyor, bunun cevabı ise Tayland. Arkadaşın tam ismi ise Thanawat Thirapongpaiboon. Herkesin akıl sağlığı açısından kendisine yazının geri kalanında TT desek kimse darılmaz diye düşüyorum.

TT, 1993 doğumlu bir snooker oyuncusu. Profesyonel arenada pek fazla bir galibiyeti yok, zaten daha 18 yaşında ve çok da fazla maç oynamadı. Genelde PTC’lerde ve de çeşitli turnuvaların wild card turlarında boy gösterip kendini geliştirmeye, dünyanın en iyileriyle mücadele etmeye çalışıyor. 

Şimdi de bu yazının konusuna geleyim. Daha bugün finali oynanan ve Mark Allen’ın 10-1 gibi ezici bir skorla Stephen Lee’yi mağlup ettiği Star Xing Pai Haikou World Open turnuvasından bahsetmek istiyorum. Genç yeteneğimiz TT de bu turnuvada wild card alıp wild card turu oynama şansını yakalamıştı. Wild card almasında sanırım turnuvanın Çin’de oynanmasının ve de kendisinin Taylandlı olmasının payı büyük. Neyse efendim, bu wild card turunda dünyanın 38 numarası Robert Milkins ile karşılaştı. Milkins’in de aslında performansının üst seviyede olduğunu söylemek güç ama yine de 18 yaşındaki TT karşısında mutlak favoriydi. Maksimum 9 frame üzerinden oynanan maçta Milkins 4-1 öndeydi ve oynanan 6. frame’i kazanıp bir üst tura çıkmak istiyordu. 6. frame bir ona, bir TT’ye doğru yöneldikten sonra son siyah toptan önce 52-52’lik bir beraberlik yakalandı. Haliyle siyahı pot yapan frame’i almış olacaktı. Sıra TT’deyken, ıstaka topunun yeri siyahı pot yapmak için uygun değildi. Ama TT muhtemelen zaten 4-1 geride olduğunu da düşünerek potu denemeye karar verdi ve işte ne olduysa o zaman oldu. Bence kendi gözlerinizle görün:


 

Çok net bir şekilde salonlarda fazlaca denk gelmediğimiz vuruşlardan birisi; her ne kadar istemeden de yapılmış olsa da. Zaten böyle bir vuruşu isteyerek yapmak mümkün mü çok emin değilim, benzerlerini gördüm ama böylesini görmemiştim.

Maçlar Çin’de oynandığı için canlı yayınlarını kaçırdım çünkü bizim mesai saatlerine denk geliyordu. Ama bu pozisyonu ve maçı akşamki tekrar yayınında izlemiştim. Maçtan sonra da bu kesin youtube’a düşmüştür diyerek arattıp aradığımı buldum. Zaten 250 bin kişi izlemiş bile videoyu. 🙂

Burada Milkins’e değinmeden de geçemeyeceğim. Karşındaki güç bela wild card alabilmiş ve belki de turnuvada sadece tek maç oynayabilecek, çoğu Uzak Doğulu gibi alçakgönüllü ve utangaç, sadece ve sadece 18 yaşında bir çocuk. Zaten vuruşu istediği gibi gerçekleştiremediği için utandığı her halinden belli ve hemen özür diliyor. Sen ne yapıyorsun peki? Hiç oralı bile olmuyorsun, frame’i bu şekilde kaybettiğin için sinirlenip kızarıp bozarıyorsun. Yazık valla, 35 yaşındasın yaptığın işe bak. Ne fark eder bu şekilde bir frame kaybetsen, bir sonrakini kazanıp yine üst tura çıkabilirsin. Ama yok işte anca “trip”lerdesin.

Bu kadar laf yeter da artar Milkins’e, biz keyfimizi kaçırmayalım ve bu güzel vuruşu tekrar izleyip günümüze devam edelim. 🙂

Bu yazı toplamda 10428, bugün ise 5 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *