buyruk | net

to Infinity and Beyond!

My Outsourced Life

| Filed under Bilgisayar Hayat Internet Teknoloji

A.J. Jacobs‘un aynı bu başlıklı, yani “” isimli makalesinden Fatmanur Erdoğan’ın blogunu  haberim oldu. A.J. Jacobs kim diyecek olursanız, kendisi Esquire dergisinin Genel Yayın Yönetmeni.

Yazının içeriğine ve nelerden bahsettiğine çok fazla değinmek istemiyorum, bu 3 kelimelik başlık oldukça yeterli bir şekilde özetliyor zaten içeriği.

Ama bu outsource kelimesi yok mu, iş hayatlarımıza, hatta gündelik hayatlarımıza girip onları evirip çevirmeye, düzenlerimizi bozmaya başladı. Bazen bir muhabbet konusu, bazen de bazı durumlarda bir probleme çözüm olarak karşımıza çıkar oldu. Tabii özellikle bunun yaygın olarak kullanıldığı sektörlerde (Information Technology/Information Systems şeklinde dallandırabileceğimiz bilişim sektöründe) onsuz yaşayamayacağımız bir gerçek haline geldi. Özellikle bu sektörde ve genel olarak ekonomide daha önde yer alan ülkelerde (ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa vs.) bilişim sektöründe çalışanların hepsinin yıllardır aşina olduğu bir kavram. Bizde de bu biraz daha geç olgunlaşsa da sanırım artık bizde de bunu bilmeyen yok.

Oursourced Life

Makale dürüst olmak gerekirse biraz uzun, özellikle sitenin tasarımından dolayı daha da uzun görünüyor insanın gözüne. Yine de Fatmanur Hanım çok güldüğünü ve keyifle okuduğunu söylediği için ben de bu yazıyı okumaya karar vermiştim ama böylesine uzunlukta bir yazıyı bilgisayar başında keyifle okuyamayacağımı da biliyordum. Ben de yazıcıdan çıktı olarak alıp eve getirdim. Akabinde de akşam yemeğimi bile yemeden okuyup bitirdim.

Hani derler ya “bir nefeste okunuyor” diye, aynı o şekilde ben de makaleyi bir çırpıda yuttum. Sizlere de tavsiye ediyorum. Hem farklı kültürleri yansıtan hem de nükteli bir tarzda yazılmış bir sohbet aslında, baştan beri makale diyip durduğuma bakmayın. 🙂

* Görmüş olduğunuz karikatürü ‘tan aldım.

Bu yazı toplamda 18043, bugün ise 2 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *