buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Metin Düzenleme Programcıkları 1

| Filed under Bilgisayar Internet

Benim de birçok insan gibi günlük işlerimin bir parçası olarak bazen elimdeki metinleri düzenlemem, bunları derli toplu ve kullanışlı hale getirmem gerekiyor. Hepiniz takdir edersiniz ki bu işlemleri manuel olarak yapmak bazen çok sıkıcı olabiliyor ve tamamen insan kendini boşa kürek çekiyormuş gibi hissediyor. Tabii ki belli başlı fonkisyonları uygulamak için çeşitli programcıklar var ve ben de ihtiyacım oldukça bunları aratıp bulup kullanıyorum. Yavaş yavaş bunlardan bahsetmek istiyorum ve son kullandığım programcıkla başlıyorum.

Bu seferki senaryomuzda elimde bir ürün listesi vardı yalnız bazı ürünlerden birden fazla sefer girilmiş ve bu da gereksiz bir kalabalığa neden oluyordu. Ben de her modelden sadece bir tane olacak şekilde metini düzenlemek istiyordum yani amacım fazlalıklardan kurtulmaktı.

Excel’i veya Word’u çok üst seviyede kullanmadığım için bilemiyeceğim, muhtemelen onların da bu şekilde bir fonksiyonu vardır ama ben direk olan Google amcaya tanıştım bu konuda. Ve kendisi de beni Word ya da Excel’in belli bir fonksiyonuna yönlendirmek yerine, sırf bunun için yapılmış bir siteye yolladı beni. Kullanılması çok kolay ve sadece bunun için tasarlanmış bir site olmasından ötürü kısa sürede işimi halledebildim.

Efendim, linkimiz bu şekildedir: http://www.tracemyip.org/tools/remove-duplicate-words-in-text/

Ve aşağıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsündeki şekilde de kullanıyoruz. Metinimizi yukarıdaki kutuya giriyor ve Original Order tuşuna tıklayıp sonucumuzu aşağıdaki kutudan alıyoruz.

remove-duplicate

Bu yazı toplamda 2912, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *