buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Jose Calderon – Toronto Raptors

| Filed under Basketbol

Bu sene maalesef ki oturduğum binada kablo-tv altyapısı olmadığı ve de bunun döşenmesi için de yönetim kurulu kararı gerektiği, sadece benim istememle yönetim kurulunun kılını kıpırdatmayacağımı bildiğimden dolayı, en azından bu senelik evde NBA-TV izleme hayallerim suya düşmüş oldu. Ama tabii ki bu beni NBA’i takip etme sevdasından alıkoyamadı. Gerek internet sitelerinden, bloglardan, gerekse yazılı basından takibimi devam ettiriyorum.

Bu yazımda da son dönemde çok iyi çıkış yakalayan José Calderón ve Toronto Raptors’tan bahsedeceğim. Geçen sene yine Toronto forması altında ve de Avrupa Şampiyonası’nda da İspanya ile kalitesini ortaya koymuştu aslında Calderón. Ama takımdaki diğer oyunculardan daha çok bahsedilmesi, adlarının daha sık zikredilmesi herkesin Calderón’u tam anlamıyla fark etmesini geciktirdi.

Yine geçen sene yedekten girdiğinde, özellikle de T.J. Ford’un kısa süreli sakatlıklarında ilk 5 başladığı maçlardaki performansı herkesi memnun etmeye yetmişti. Özellikle asist rakamları, aldığı süreye oranlayınca son derece etkileyiciydi. Ama her ne hikmetse, Ford sağlığına kavuşunca, Calderón tekrar yedek bankının yolunu tutmuş, yine takımına 6. Adam olarak katkı vermeye devam etmişti.

Gelelim bu seneye, Ford yine bir sakatlıkla, sakatlar listesine konulunca, iş yine Calderón’a düştü. Bu sefer geçen senekini de aşan art arda gelen maç performanslarıyla blogların ve tartışma programlarının gündemine düştü. Öyle ki, Calderón’un NBA’in en iyi oyun kurucuları arasında yer alıp yer almadığı tartışılmaya başlandı. Bunu tabii ki zaman kendi kanıtlayacaktır. Bu performansını devam ettirdiği sürece, tartışmalar otomatik olarak çözümlenecektir.

Şimdi biraz da bu kadar tantanaya yol açan istatistiklerine bir göz atalım. Oynadığı son 3 maçta, Cleveland (deplasman), Chicago ve Memphis maçlarının hepsinde ilk 5 başladı. Yine bu maçlarda, sırasıyla, 41-40-34 dakika süre alıp 7-19-13 sayı üretti. Buraya kadar her şey sıradan görünüyor olabilir. Ama az önce bahsettiğim gibi Calderón’u bu kadar iyi yapan asist/top kaybı oranı. Şimdi de o istatistikleri bir inceleyelim. 13-14-10 asist ve sıkı durun 0-1-0 top kaybı. Gerçekten inanılmaz. Oyuncu kurucu olmasını kenara bırakırsak bile herhangi bu kadar süre alan herhangi bir pozisyonda oynayan bir oyuncu için de gerçekten inanılmaz. Özellikle oyun kurucları kıyaslamada, verimliliklerini ölçmekte kullanılan asist/top kaybı oranında şu an açık ara NBA 1.’si konumunda. Takdir edilesi bir başarı.

Tabii oyun kurucu bu kadar formda olunca, bu kadar asist rakamlarına ulaşabildiğine göre, takımın da yüksek bir form yakalaması son derece beklenebilir bir şey. Ve de öyle oldu. Son 4 maçtan 3’ünü kazandı takım. Calderón’un yanında, Bosh ve bu yazımda değinmek istediğim diğer isim Moon. 33 numaralı Jamario Moon, çaylak oyuncu, beklentileri çok üstüne çıkarak Toronto ilk 5’ine yerleşti. 11 maçta görev aldı, bunların 9’una ilk 5’te başladı. Sene başındaki en iyi çaylak tartışmalarından adından fazla bahsedilmeyen Moon, sergilediği performansla, Durant’ın arkasından bu zamana kadar sergiledikleri performanslar itibariyle 2. sırada yer alıyor. 2.03’lük oyuncu, takıma ekstra bir dinanizm ve atletiklik kazandırdı, Calderón’un oynattığı yüksek tempo da zaten Moon için biçilmiş kaftan. Phoenix’in son 3, 4 yıldaki yüksek tempolu, hücum ağırlıklı sisteminin mimari olan Colangelo, anlaşılan o ki Toronto’ya da bu sistemi verimle oynattırmayı başarmış. Moon’un da savunma anlamında top çalma ve fazla beklenmedik blok katkısıyla birlikte savunmayı da bir şekilde güçlendirince son maçlardaki başarı beraberinde geldi.

Ümit ederim ki, Ford iyileştikten sonra da, Calderón ilk 5 çıkmaya devam eder ve bize de onun yönetmenliğinin tadını çıkarmak düşer. Yine de her halukarda, Ford ve Calderón ile, Toronto ligin en iyi oyun kurucu rotasyonlarından birini, belki de en iyisini yakalamış durumda.

Go RAPTORS!

Bu yazı toplamda 3597, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *