buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Body Worlds İstanbul

| Filed under Hayat Kişisel Gelişim

Hatırladığım kadarıyla ilk açıldığı zaman bir hareketlilik yaratmıştı Body Worlds. Ki bu tarih 11 Haziran’dı. Tabii bizim yumurta – kapı denkleminin son günlerine geldiğimiz bugünlerde popülaritesi tavan yapmış durumda. Bilmeyenler için hatırlatalım 17 Aralık serginin son günü.

* Fotoğraf, bu siteden alınmıştır.

Sergi benim de ilk zamanlarda çok fazla ilgimi çekmemişti. Bunun belki de en önemli nedeni, son zamanlarda üst üste gezdiğim müzelerden sonra bunun bünyede bir doygunluk etkisi yaratmasıydı. Ama aslında Body Worlds çok farklı bir sergi, daha önce gittiklerimizin hiçbirine benzemiyor ve de beni en çok etkileyen özelliği öğretici, eğitici olması.

Daha yazamadım Londra seyahatimi ama orada da değinmek istediğim bir nokta bu. National History Museum bu konuda beni etkileyen bir diğer müzeydi. İlkokul, ortaokullarda fen, biyoloji derslerini buralarda yapsa öğrenciler, buraları ziyaret edip, birebir görme, deneme, dokunma fırsatı bulsalar gerçekten hem derslere bakış açıları değişecek hem de hayal güçleri gelişecek, bundan eminim.

Body Worlds sergisine giriş fiyatları Türkiye standartlarının oldukça üzerinde. Siviller için 25, öğrenciler için 21 TL. Biraz klasik olacak ama birçok müzemize giriş bedava veya çok cüzi iken bu serginin bu kadar büyük ilgi görmesini beklemezdim herhalde. Gittiğim zaman gerçekten izdiham kıvamına gelmeye başlamıştı sergi. Bundan sonra da gidecekler hazırlıklı olsunlar. Çünkü birçok modern kavrama uzak olduğumuz gibi, müze gezmeyi de bilmediğimiz ve de içerisi de çok kalabalık olacağı için müzeyi rahat ve istedikleri gibi ziyaret etmekle sıkıntı yaşayacaklar muhtemelen. Eğer mümkünse hafta içi gitmeye gayret edin, gerçekten bu büyük bir fark yaratacaktır.

İlk önce insan bedeninin ilk oluşmasından yani ceninken göstermeye başlamışlar ve insan yetişkin hale evreye gelene kadar da kademe kademe bu sürece tanık olma şansımız oluyor. Bundan sonrasında ise çeşitli meslek ve uğraşlar ile konsept çalışmaları yer alıyor. Basketbolcu, satranç oyuncusu, sigara içici gibi. Bunlar da vücuttaki çeşitli bölgelerin nasıl gelişim gösterdiklerine dair bilgiler veriyor bizlere. Karşılaştırma yapma imkanımız oluyor oldukça. Ve tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi, sigara içen insan modelinde akciğerler gözümüze sokulacak cinsten belirginleştirilmiş ve fotoğraflara, reklamlara artık duyarsızlaşmış olanlar belki de canlı halini görünce bir nebze buna inanabilirler.

Ve insanların haricinde birkaç hayvan da sergilenmekte. Özellikle zürafa ve atın bulunduğu kısımlar gerçekten çok ilgi çekiyor ve de insan vücudundan farklı bedenler de görmek heyecan verici.

Body Worlds ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak için: Resmi Site, Wikipedia

Şu anda dünyada aktif olan Body Worlds sergileri için: Resmi Site

Vee son olarak da İstanbul Sergisi için yine Resmi Site’ye danışabilirsiniz.

Merak etmeyin sergiye ulaşmak için trafikte saatlerce yol gitmenize gerek kalmayacak. Sergi İstanbul Modern’de. Toplu taşıma ile oldukça kolay gidebilirsiniz ve Anadolu yakasından geliyorsanız da öncesi ve sonrasında vapur keyfini yaşayabilirsiniz.

Bu yazı toplamda 4881, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *