buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Blake Griffin’den İnanılmaz Bir Kariyer Başlangıcı

| Filed under Basketbol Spor

NBA sezonu açılalı 2 ayı geçmesine rağmen Blake Griffin ile ilgili bir yazı yazamadığımın farkındayım. Bir rookie için bu böyle bir cümle söylenir mi? Evet söylenir, söz konusu Griffin olunca.

Haftada 1 hatta ayda 1 bile bir maç izliyor veya özet görüntülere bakıyor olsanız bile, Blake Griffin’i görmemiş olma olasılığınız neredeyse 0. Bu 1989 doğumlu insan evladı 2009 draftında Clippers tarafından 1. sırada seçilmişti. Ama geçen sezonu sakatlığından dolayı hiç oynamadan geçirmek durumunda kaldı ve kariyerine 2010-11 sezonuna başlamış oldu. Ama hakikaten de nasıl bir başlangıç. Mükemmel zıplama ve smaç yeteneğinin haricinde fundamentalı, çabukluğu ve gücüyle her maç farkını ortaya koymaya başladı.

4 numara pozisyonu için birçok oyuncudan hızlı ve çevik ve bir o kadar da güçlü olduğu için atletik ve şutör uzunların haricinde dışarıdan şutu olmayan, kalıplı, içeriden oynamayı seven uzunlara karşı da savunmada herhangi bir sorun yaşamıyor Griffin. Aynı zamanda bu gücünü ve çevikliğini hücumda çok etkin kullanıp hemen çemberin dibinde bitebiliyor. Ayak oyunları çok başarılı ve aynı zamanda aldatıcı. Bu sayede birçok savunmacıya karşı da avantaj sağlamasını da başarıyor.

Sezon başında bir iki maçta izledikten sonra bu sezonki favori oyuncum olduğuna karar vermiştim aslında. Bunun üzerine sonraki dönemde gelen smaçlarıyla beraber popülaritesi şu an iyice tavan yapmış durumda.

Tabii ki çok fazla söylenecek söz ve yazılacak yazı var ama daha detayına şimdi girmek istemiyorum. Yeteri kadar araştırma yapıp birikimimi oluşturamadım henüz. Şimdilik Blake Griffin’in şu anki sezon ortalamalarına ve diğer birkaç istatistiğe göz atıp videomuza geçelim.

  • Maç başına sayı ortalaması: 22.8
  • Maç başına ribaunt ortalaması: 12.9
  • Maç başına asist ortalaması: 3.5
  • Ribaunt krallığında 4.
  • Double-double sayısında 2.
  • Efficiency-rating’de 2.
  • Toplam serbest atış girişiminde 3.

Daha yazılabilecek bir sürü istatistik var elbette ama bunlar en çok göz önünde olan ve en etkileyici olanları. Herhangi bir yanlış anlama olmaması için de tekrar hatırlatmamı yapayım: bunlar rookie sezonu istatistikleri. J

Aşağıda göreceğiniz video sadece Griffin’in Kasım ayında yaptığı smaçları içeriyor. Evet, tahmin ettiğiniz gibi o kadar çok ve o kadar heyecan verici smaçları var ki ay ay Top 10 Griffin Dunks videoları hazırlamak çok kolay. NBA.com da böyle yapmış zaten. Ve huzurlarınızda Kasım ayının Blake Griffin imzalı 10 smacı:

2011 All-Star hafta sonunda Sprite Slam Dunk yarışmacılarından birisi olacak aynı zamanda kendisi. Tahmin etmek zor olmadı değil mi? 🙂

* Blake Griffin’in fotoğrafının orijinalini http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BlakeGriffin.JPG adresinde bulabilirsiniz.

Bu yazı toplamda 3638, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *