buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Yılın Savunma Oyuncusu (Defensive Player of the Year)

| Filed under Basketbol Yurt Dışı

Savunmayı oldum olalı hücumdan önde tutmuşumdur. Savunmanın konsantreye, rakibi süzmeye, oyunu okumaya, istikrara, isteğe, tutkuya, hırsa bağlı olması benim nezdimde gerçekten değerlidir, hatta ilk sırada gelir. Hal böyle olunca da “Yılın Savunma Oyuncusu” ödülü de belki de MVP’den (En Değerli Oyuncu) ödülünden de değerli bir kimliğe bürünüyor benim için.

Geçen senelerde olduğu gibi bu sene kesin, belli bir favori yok. Bu da ödüle ayrı bir heyecan katıyor. Kısaca bir adaylara deyineyim:

Tim Duncan: Yıllardır San Antonio savunmasının belkemiği. Bu sene de SAS ligin en iyi savunma yapan takımlarından biriydi, hatta en iyisiydi. Rakiplerini ortalama 89.4 sayıda tutarak, bu katogoride NBA’in zirvesinde yer aldılar. Bu savunmanın da belkemiği olarak Duncan zaten ödüle otomatikman aday olmuştu bile. Gerçekten şöyle bir düşününce insanın aklına gelmiyor, Duncan için hep arka planda kalıyormuş gibi düşünüyoruz ve her ne kadar da istatistiklerinde geçen seneye nazaran düşüş olsa da ödülün kuvvetli adaylarından. Ama bana sorarsanız, maalesef değil.

Shawn Marion: Takım handikapında olan bir oyuncu daha. Marion’un şanssızlığı da, doğru düzgün savunma yapmıyorlar diye adları çıkmış olan Phoenix’ten geliyor. Ama bireysel olarak baktığımızda, 1 numaradan 4 numaraya kadar her pozisyonu layıkıyla savunabilen bir oyuncudan bahsediyoruz. Onun da istatistiklerinde geçen seneye göre, belki aldığı dakikaya da bağlı olarak bir düşüş var. Hem ribaunt, hem top çalma, hem blok kategorileri bu kadar düzenli dağılmış başka bir oyuncu da yok. Bu kadar çok övmemden artık belli olmuştur. Gönlümden geçen isim Marion, ama oylamadan kendisinin galip çıkacağını pek olası görünmüyor.

Tyson Chandler: Yıllarca Chicago’da bekleneni veremedikten sonra bu senenin başında Hornets’a takas oldu. Burada beklentileri de aşarak, özellikle oyunun savunma kesiminde takımına büyük katkı sağladı. Ama kendisinin de bir eksisi var. Hücumda neredeyse top eline değmediği için, o da hücumda sadece ribaunt kovalıyor. Bu da kendisine biraz puan kaybettiriyor. -Hücum ribaunt istatistiklerinin bu denli yüksek olmasının temel sebeplerinden- Savunmayı ne kadar domino etse de benim adaylarım içinde yer almıyor.

Josh Smith: Top çalma, blok, ribaunt dengesini en iyi kuran oyuncular arasında. Lige geldiğinden bu yana blok ve ribaunt ortalamalarını her sene arttırıyor. Çaylak sezonunda 10 blokluk bir maçı bile vardı. Gerçekten iyi bir savunmacı ama ödül için en azından bir sene daha beklemesi gerekecek.

Bruce Bowen: SAS savunmasının 2. belkemiği. Rakip kısa skorerlerin kabusu. İstatistiklerine bakıldığında ne ribaunt, ne top çalma, ne de blok kategorilerinde ve hatta diğer kategorilerde de dikkat çeken bir istatistiğe denk gelemiyoruz, ama onun savunması sahada kendini gösteriyor. Yine de bana ödül için yeterli gelmiyor.

Marcus Camby: Denver’da pota altını karartmaya devam ediyor. Son 1 aya kadar tam ortada giden yarışı son ayda kendi lehine çevirmeyi başardığını düşünüyorum. Özellikle Denver’ın yakaladığı 7 maçlık galibiyet serisinin son 2 maçında ortala 8 blok yapması da performasının kaymağı olduğu oldu. Bu sene muhtemelen “Yılın Savunma Oyuncusu” ödülünün sahibi olacaktır kendisi.

Bu yazı toplamda 2714, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *