buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Spam Maillere Devam – Sırada AVEA

| Filed under Internet Rezillik Teknoloji

Sürekli engellemeye çalışmama rağmen bir türlü spam’in önüne geçememek yavaştan çıldırtmaya başlıyor beni. Popüler Fırsat Siteleri, Sonu Gelmeyen Mailler, Boşa Giden Fırsatlar yazımda da belirttiğim gibi önceleri büyük oranda fırsat sitelerinden gelen maillerle boğuşuyordum. Sonrasında açtığım savaş sonrasında, sayılarında bir düşüş oldu ama yine rahat ettirmediler. Şimdi de operatör ve bankacılık sektörü rahat bırakmıyor.  Hatta bunlara telekom ve TV sektörünü de ekleyebiliriz sanıyorum.

Artık öyle bir hal aldı ki bu durum, her gün onlarca spam mail ve sms ile uğraşmaya başladım. İşin kötüsü de aynı şirketlerin üst üste birkaç gün hiç çekinmeden benimle alakası olmayan kampanyaları bana bildirmeye çalışması ve maalesef ki bildirecek yüzü kendilerinde bulabilmeleri.

Çoğu zaman mailin içeriğini bile okumadan direk olarak “unsubscribe” veya “üyelikten çık” linklerini arar buluyorum kendimi, özellikle bugünlerde. Maalesef ki hepinizin bildiği üzere bu linklere tıklamak bundan sonra mail almayacağınız anlamına gelmiyor. Önce CSS’ten veya herhangi bir tasarımdan nasibini almamış bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz, sonrasında da tekrardan mail adresi vs. girmeniz isteniyor. Bunları sabırla tamamlayıp formu gönderseniz bile bazen bu form başarıyla gönderilemiyor ya da gönderildiği söylense bile siz mail almaya devam ediyorsunuz.

Bunun son örneğini AVEA ile yaşıyorum. Hiçbir şekilde ilgilenmediğim/ilgilenmeyeceğim ve herhangi bir şekilde telefon tarifeleri, paketleriyle ilgisi olmayan kampanyalarını bildirmek için 2 günde bir mail atıyorlar bugünlerde. Tabii işin kolayı bu, mailin içeriğini hazırla, müşterileri seç, gönderin gitsin. En kötü ne olabilir ki, kampanyadan yararlanmazlar o kadar.

Tabii müşteri tarafında süreç bu kadar kolay işlemiyor. Yararlanmak isteyebileceğim bir kampanya ihtimalini görmek %1 civarlarındayken, hiçbir işe yaramayacak bu mailleri açıp kapamaya harcadığım süre bile beni sinir etmeye yetiyor.

Ben de bu maillerden birkaç tane aldıktan sonra kararımı verdim. Bir sonraki mailin içeriğini okumadan direk olarak  “Duyuruları almak istemiyorsanız tıklayınız” linkine tıkladım. Yine gerekmemesine rağmen telefon numaram, mail adresim gibi bilgilerin sorulduğu formu doldurmam istendi. Neyse onu da yaptım ve “Gönder” dedim. Ama ne mümkün! Direk olarak “Runtime/Server Error” aldım. (Yukarıda ekran görüntüsünü bulabilirsiniz.)

Bunu ilk defa 3 gün önce denedim. Bundan sonra geçen zaman içerisinde bir mail daha geldi. Onda da aynı adımları tekrar ettim ama başarılı olamadım ve aynı hatayı aldım. Bu yazıyı yazmaya başlamadan bir defa daha denedim, sonuç yine aynı.

Özetle maillerden kurtulma şansınız yok ve sistem günlerdir çalışmamasına rağmen ilgilenen kimse yok. Bundan sonra aldığım her maili takiben yukarıda yazdığım adımları takip edip kendimi bu maillerden kurtarmaya çalışacağım -tabii spam olarak işaretlememeye dayanabilirsem- Eğer olur da, sistemi düzeltirler ben de başarılı bir şekilde  formu göndermeyi başarırım, hatta bakarım hakikaten mailler gelmiyor, o zaman bu yazıyı güncelleyerek son durumu size bildiririm tekrardan.

Şimdilik hepinize spamsiz günler diliyorum.

Bu yazı toplamda 3309, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *