buyruk | net

to Infinity and Beyond!

New Jersey – Triple Double Show

| Filed under Basketbol Yurt Dışı

Bu aralar NBA’le devam ediyoruz. Şimdiki konumuz ise “Triple Double”lar. Bu sene NBA’de hiç maç izleyememenin verdiği teşvikle, kendime zaman yaratarak NTV’nin haftanın maçı yayınını takip etmeye başladım ve geçen hafta sonu cumartesi gecesi (07.04) New Jersey – Washington maçını canlı yayınlayacaklarını öğrendim. Başından yakalayamasam da ortasından bir yerinden denk gelmiştim maça.


Carter ve Kidd’in istatistiklerimi duyduğumda şaşırmıştım. Daha doğrusu Kidd için pek şaşırılacak bir şey yoktu. Kariyerinde bunu 80 küsür kere yapmış olduğu için, ama Carter için durum tam olarak öyle sayılmazdı. Daha önce kariyerinde sadece bir “Triple Double”ı vardı ve Kidd ile beraber 2.’ye doğru koşuyordu. Özellikle 4. periyoda geçilince bununla ilgili istatistikler vermeye başladı Kaan Kural. Kendisinin hatırladığı kadarıyla, aynı takımda beraber TD yapan son takım 89′ Chicago Bulls’uydu ve tabii ki başrol oyuncuları Michael Jordon ve Scottie Pippen’dı. -Bu noktada Kaan Kural biraz yanılmıştı, 96′ demişti kendisi ama sonra ekrana gelen istatistiklerden kesin yılın 86′ olduğunu öğrendik-

Maçın sonlarına doğru yaklaşılıyordu ama hâlâ 2’si de TD’lerini tamamlayabilmiş değillerdi. Şans eseri maç da uzatmaya gitti. Carter’ın 1 asiste ihtiyacı kalmıştı onu da Jefferson’a bir pas çıkararak tamamlamış oldu. Kidd’in ribaunt ve asist istatistikleri çoktan çift basamaklara geçmiş hatta yakında 20’leri yakalayacaktı ki sayıda sadece 7’de kalmıştı. İlk önce bir turnikeyle o da sayısını 9’a çıkardı. Ama son sayı bir türlü gelmiyordu. Uzatmada Nets gerçekten iyi bir oyun ortaya koymuştu ve son dakikaya girmeden daha 8 sayılık bir fark oluşmuştu, kazanan belli olmuştu neredeyse yani. Ama sonra Wizards farkı biraz farkı kapatınca taktik faullere başlamıştı. İlk 2’si Kidd’e yapılmadı, ama maç daha bitmiş değildi. Lawrence Frank bir mola alarak, topu Kidd’in alacağını belirtti. Denilen de yapıldı ve Kidd taktik faulleri kullanmaya hak kazandı ve ilkini de sayıya çevirerek o da TD’sini tamamlamış oldu.

Carter 46 sayı, 16 ribaunt, 10 asist, 3 blok, 1 top çalma,
Kidd 10 sayı, 16 ribaunt, 18 asist, 4 top çalma

ile maçı tamamlamış oldular. Gerçekten de olağanüstü rakamlar, daha bir güzel yapan bu TD’leri, kılpayı performanslar olmayışları. Bir istatistik haricinde gayet göz dolduran, şapka çıkarttıran performanslar hakikaten.

Eğer soracak olursanız senin Triple Double’lar ile ne alıp veremediğin var diye, net bir cevap söylemem herhalde. Ama zaten insanın da bir nedeninin, bahanesinin olması beklenemez diye düşünüyorum. Böylesine üst düzey bir ligde, böyle harika performanslara şahit olmak herkesin hoşuna gider, tabii benim de. Sadece yazılarımda biraz fazla o yönde değinmişim, öyle denk gelmiş. Unutanlar veya haberi olmayanlar için, hatırlatma. NTV’deki NBA Stüdyo programındaki haftanın ödüllü sorunusuna ilk doğru cevabı gönderip hediyeyi kazandığım gece. Soru “NBA tarihinde en çok Triple Double yapan oyuncu kimdir?” idi. Daha önceden cevabı bildiğim için saniyesinde gönderebilmiştim. Oscar Robertson’dı cevap, Big O. Kendisinin TD ortalamasıyla tamamladığı bir sezon bile var. Heyt, be!!!

Son olarak, New Jersey – Washington maçının istatistiklerine yakından bakmak isteyenler için, ana kaynağımız, NBA.com 

Bu yazı toplamda 3958, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *