buyruk | net

to Infinity and Beyond!

32. Avrasya Maratonu – 2010

| Filed under Spor

Hemen en başından söyleyeyim, Maraton 17 Ekim’de. Lütfen kaçırdık mı ya da bu hafta sonu mu gibi düşünmeyin. Önümüzde 6 haftalık bir süreç var. Daha önceleri 2004 ve 2007’de katılmışlığım var esasen. Ama bu iki katılımda da halk koşusunu tercih ettiğim ve o da her ne piknik yapma seviyesine gelmese de arkadaşlarla daha çok fotoğraf çekelim, köprüyü yürüyerek geçelim niyetindeydik. Bu sene biraz farklı olsun istedim ve daha Temmuz ayından Maraton ile ilgili detayları incelemeye başladım, tarihi öğrendim, parkuru inceledim ve kararımı verdim. Bu sene 15 KM için yarışılacak!

Aslında 8 km. uzunluğunda olan halk koşusunun da çipli koşulma şansı varmış ama yine de kendime güzel bir macera, yeni bir heyecan olması ve kendimi hem mental hem de fiziken zorlayıp sınayabilmem adına böyle bir karar verdim. Bu arada çip ne diye merak ederseniz, yarıştan önce ayakkabınıza iliştirdiğiniz ve yarış boyunca ve sonunda sizin zamanınızı ölçen ufak bir aygıt olduğunu da belirteyim.

15 km.’lik mesafe asıl maraton mesafesinden hayli kısa da olsa, öyle How I Met Your Mother‘da Barney‘nin yaptığı gibi, ‘He‘ diyince koşulabilen bir mesafe değil. Ki Barney, 15 km. değil New York Maratonu’nun tamamını koşuyordu. Ben de tabii bunun için koşu antrenmanlarımı ciddileştirmeye, arttırmaya ve uzatmaya başladım Ağustos ayıyla beraber. Antrenman programlarımı ve sürelerimi elimden geldiğince atlamadan Google Calendar’a kaydediyorum itinayla. Onları da yakın zamanda paylaşmayı düşünüyorum.

Siz de erkenden kayıt olmak ve erken kayıt avantajından yararlanmak isterseniz -ve hakikaten erken kayıt indirimi var- buradaki linki ziyaret ediniz -> http://www.istanbulmarathon.org/Kayit.aspx Ben ettim kaydımı tamamladım, hatta üzerine koşacağım göğüs numarasını bile aldım. 6875 göğüs numarasıyla koşuyor olacağım bir aksilik olmazsa.

Koşu parkuru detayları için buraya, her ne kadar çok ilgim, pardon daha doğrusu iddiam olmasa da ödüller için de buraya lütfen. Dağıtılan ödül toplam 1,000,000$‘a kadar çıkabilirmiş ama bunun için çok fazla iyi derece hatta Dünya Rekoru falan olması gerekiyor. Ki bu da pek mümkün değil zira Avrasya Maratonu, özellikle dünyaca ünlü New York, Rotterdam ve Berlin Maratonlarının gerisinde ve böyle olunca da katılan sporcu profili de değişiklik gösteriyor haliyle. Belki bir gün Haile Gebrselassie de katılır Avrasya Maratonu‘na belli mi olur? Kendisini tanımayanlar için kısa not: Maratonda şu anki Dünya rekortmeni, 10,000 m.’de 4 defa Dünya, 2 defa Olimpiyat şampiyonu bir isim.

Koşmayı, katılmayı düşünenler, yorumları, tavsiyeleri olanlar bir yorum bıraksın lütfen. Gerçekten ilgi ve heyecanla bu başlıktaki muhabbetleri bekliyorum.

Bu yazı toplamda 2284, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *