buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Kayseri Erciyes’te Kayak Keyfi – Bölüm 2

| Filed under Kayak Seyahat Spor

Mekâna karar verilip otel rezervasyonu da halledilince iş uçak biletlerini almaya gelmişti. Pegasus sayesinde bunu da hallettik. Gidiş 15 Ocak sabahı, dönüş de 17 Ocak akşamına olmak üzere biletlerimizi aldık.

1. Gün (15 Ocak)

15 Ocak sabahı güneşin doğmasına saatler varken çıktık yola ve Sabiha Gökçen’e gittik. Orada da fazla beklemeden uçağa atlayıp yaklaşık 1 saat sonra Kayseri Havalimanı’na geldik. 11 – 12 kişilik bir kadrodan bahsetmiştim ama uçuşu biraz bölünerek yaptık. 6 kişilik ilk grup olarak erkenden gidenler bizdik. Bizden 2 saat sonra gelecek grup 7 kişiydi.

Havaalanından minibüs ile şehir merkezindeki otelimize gittik. Bu seyahatimizde şehir merkezindeki Bent Otel’de kalacaktık. Hemen check-in’imizi yapıp odalara çıktık. Zaman bizim için önemliydi. Bu bizim için bir kayak seyahatiydi, yani piste geç gitmek veya erken dönmek gibi çok fazla lüksümüz yoktu. Hemen üstümüzü değiştirip “kostümlerimizi” giydik ve lobide buluşup tekrardan minibüse atladık.

Tabii daha önceden hiç gitmemiştik Erciyes’e. En azından bir kısmımız gitmemişti. Böyle olunca da merkeze ne kadar uzak bilmiyorduk. Neyse ki fazla uzak değilmiş. Yaklaşık bir 20 – 25 dakikalık yolculuk sonrasında Erciyes’e ulaştık.

Çıkarken her taraf bembeyaz olunca gerçekten sabah sabah insanın içine bir dinginlik doğuyor. Bakıp bakıp rahatlıyor huzur doluyorsunuz. Ben de öyle bir rahatlamıştım ki, sabah uykusuz kalmışım, birkaç saatlik uykuyla yollara düşmüşüm gibi şikâyetlerimden saniyede sıyrıldım.

Kayseri’de oturan tanıdıklar olduğu için, onların bağlantısıyla direk olarak belli bir kayak kiralama merkezine yöneldik. Tabii girince hemen gerekli referanslar verildi, konuşuldu, anlaşıldı. Sonra giyinip soyunma kısmına geldi sıra. Kayak alacaklar kayaklarını, boardçular boardlarını ayarladı, çıktık akabinde sahneye.

Pisti falan da bilmediğimiz için biraz sağa sola sorarak gittik skipass’leri alabileceğimiz klübeyi bulduk. Fiyatları hemen sizinle paylaşayım: (Telesiyejde geçerli fiyatlar)

  • Günlük sınırsız: 53 TL
  • 10 Çıkış: 57 TL

Bu şekilde bakınca ilk etapta 10 çıkış almak hiç akıl kârı gibi durmuyor ama eğer pist çok kalabalıksa, telesiyejde çok sıra bekliyorsanız, biraz da ya sisten ya da kalabalıktan ya da öğreniyor olduğunuz için yavaş inmeniz gerekiyorsa, 1 günde 10 kere çıkamayabilirsiniz. O nedenle bu durumda olanları, özellikle de birkaç gün kalacaklarsa, en azından ilk gün için günlük sınırsız yerine, 10 çıkış olanı tercih etmelerini önerebilirim.

Pist çeşitliliği maalesef çok sınırlı. 2 adet pist var. 1. ve herkesin kullandığı, yeni öğrenenler için de uygun olan yeterince geniş ve az eğimli 1470m uzunluğunda bir pist. Aşağıdayken piste yüzünüzü döndüğünüzde sağınızda T-bar, solunuzda ise telesiyej kalıyor. Biz 3 gün de telesiyeje bindik. T-bar’ın yaklaşık 1.5 kat daha hızlı çıktığını söylüyorlardı. Ama arada dinlenme şansımız olabilsin diye telesiyeji tercih ettik. Bir de arkadaşlar boarda yeni geçtikleri için T-bar onları daha fazla zorlayacaktı…

* İlk 2 fotoğraf, Lemi Orhan Ergin‘in makinesinden, sonuncusu ise bendenizin.

Serinin Tüm Yazıları:

Bu yazı toplamda 4215, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *