buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Sergio “Kun” Agüero

| Filed under Avrupa Futbol Yurt Dışı

Son zamanlarda NTV/NTVSPOR ve de Championship Manager 2010 yardımlarıyla La Liga‘yla bir hayli haşır neşir oluverdim. Maçları izlerken, oyuncuları incelerken daha önceleri bildiğim ama niyeyse nedenini merak etmediğim bir noktaya takıldım bu sefer.

Dünya futboluyla, La Liga’yla az çok ilginiz varsa, başlıktaki ismi muhtemelen tanıyorsunuz. Sergio Agüero, Messi ile beraber son yıllarda Arjantin’in yetiştirdiği en büyük yeteneklerden biri olarak gösteriliyor. 15 yaş 35 günlükken, Maradona‘nın 1976’da kırmış olduğu Arjantin 1. Ligi’nde de forma giyen en genç oyuncu olma rekorunu kıran 1988 doğumlu bu genç futbolcu aynı zamanda da Atletico Madrid formasıyla son 2 sezonda 45 gol atıp 20 asist üretti.

Peki bu başarılı sporcunun lakabı “Kun” nereden geliyor? Sergio’nun büyük anne ve büyük babası koymuş torunlarına bu lakabı. Torunlarını bir Japon anime karakterine benzetmişler ve oradaki ana karakterin isminden esinlenerek “Kun” lakabını uygun görmüşler. Anime serisinin adı ise Kum Kum.

Ya hakikaten benziyor mu diye sorarsanız, evet bence benziyor -en azından saç stilleri- yalnız Japonya’ya göre dünyanın diğer bir ucunda (Arjantin) oturan yaşını başını almış dede/babaanne/anneanne’nin nasıl oluyor da bu Japon animesinden haberi oluyor, nasıl oluyor da bu animeye denk gelip bu seriyi izleme fırsatı bulabilmişler pek bir anlam veremedim. Bağlantı kurabilen, işin arka planını bilen varsa beri gelsin…

Son olarak, Sergio Agüero’nun formasının arkasında yazan isim ise “Kun Agüero. Yani kendi ismi yerine formaya lakabının yazılması, lakabıyla anılmayı tercih ediyor aynı zamanda.

Daha detaylı bilgi için -> Wikipedia -> http://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_Ag%C3%BCero

Bu yazı toplamda 49409, bugün ise 4 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *