buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Yeni Fotoğraf Makinem Sony DSC-WX30

| Filed under Hayat

Evet, nurtopu gibi bir fotoğraf makinem oldu benim de. Kendisi yaklaşık 2 haftalık oldu bugünlerde ve sanırım artık buradan da kendisini kutlama zamanı geldi. Hoş geldin DSC-WX30!

Zaman içinde fotoğrafçılığa olan ilgim oldukça değişkenlik gösterdi. Herhangi bir kursa veya eğitime katılmadım bu konuda. Hatta elimdeki kitapları bile tam anlamıyla inceleme, okuma fırsatını bulduğum da söylenemez. Yarı profesyonel makinemle deneme çekimleri yapar, deneye deneye bazı şeyleri öğrenmeye çalışırdım. Tabii ben böyle cebelleşirken bu konuda tecrübeli olan arkadaşlarımdan aldığım yardımlar bu süreci daha az acı çekerek geçirmemi sağladı. (Chicik ve Hulki) 🙂

 

Sonuçta bu başlı başına bir hobi ve sadece bunun için belli bir zamanı ayırıp kenara koymanız lazım. Çok fazla gezilere katılan, sürekli farklı yerleri görmenin peşinde koşan biri değilim. Ama fırsatını bulduğumda da mümkün olduğunca çok fazla gezmek, dolaşmak ve tabii bazı hoşuma giden karelerin de fotoğrafını çekmek istiyorum. Bu konuda tam profesyonel makineler insanı oldukça yavaşlatıyor maalesef. Hem fiziksel olarak ağırlıkları ve boyutlarının dezavantajıyla taşınmalarının çok kolay olmaması, hem de istediğiniz kareyi yakalayabilmek için belirli bir süre aynı noktada kalıp birden çok fotoğraf çekmenin gerekliliği bazı durumlarda can sıkıcı olabiliyor, en azından benim adıma.

Ben de işte bu nedenlerden ötürü kompakt bir makineye ihtiyaç duyuyordum. Tabii ki birçok özelliği profesyonel makinelerin yanına yaklaşamayacak belki de ama en azından az yer kaplayacak, hafif olacak ve de hemen çıkarıp çekip yoluma devam edebileceğim.

İhtiyacımı bu kadar net bilmeme rağmen, gerekli piyasa araştırmasını yapamadığım için uzun bir süredir fotoğraf makinesinden yoksundum. Sony’nin yeni çıkan modelleri incelerken DSC-WX30 modeline denk geldim. Bu serinin müjdesi Temmuz 2011’de verilmiş ve o ay içinde birçok sitede yorum/inceleme yazıları da yazılmış. Piyasaya ise Eylül 2011 içerisinde sürülmüş.

 

* Fotoğraf LetsGoDigital’dan alınmıştır.

Ben de teknik özelliklerine biraz göz attıktan sonra bu sitelerdeki yorumları inceledim. Son olarak kardeşimin de görüşünü aldıktan sonra daha da fazla düşünmeden hemencecik alıverdim.

Makine elime ulaştığında hemen açıp inceledim. 🙂 Makine beklediğimden de küçük çıktı. Boyut ve hafiflik/ağırlık benim için çok önemli ve böyle çıkmasına ne yalan söyleyeyim çok sevindim. Hatta bataryasını takmamdan sonra bile hala hafif olması da beni oldukça mutlu etti.

Bunlar sadece daha dış görünüş haliyle. Asıl önemli olan On/Off tuşuna bastıktan sonra ortaya çıkacaktı. İlk önce şarj olması için bir süre prize takılı bıraktım ve sonrasında ufaktan denemelere başladım. Bu sırada yanında gelen kitapçığına da bir göz attığım için az da olsa fikir edindim makineyi nasıl kullanmam gerektiğiyle ilgili.

* Fotoğraf LetsGoDigital’dan alınmıştır.

Superior Auto modunda fotoğraflar çektim öncelikle. Makinenin ekranından baktığımda her şey çok güzel görünüyordu. Sonra daha fazla dayanamayıp bu fotoğraflara bir de bilgisayardan baktım ve yine memnun kaldım. 🙂

Akabinde de tahmin edebileceğiniz gibi gerekli gereksiz birçok fotoğraf çekip farklı farklı modları test ettim. Özellikle Panoramik ve özel efektli çekimler çok hoşuma gitti. Normalde fotoğrafları çektikten sonra bilgisayarınızda anca Photoshop ve benzeri programları kullanarak elde edebileceğim görüntüleri, makine birkaç saniyelik işleme sonucunda direk karşıma çıkarıyordu. Bunlar içerisinden de “Partial Color”, “HDR”, “Monochrome” ve tabii ki “Sweep Panorama” öne çıkanlar oldu. Aletin asıl büyük fiyakası ise 1080i Full HD çekebildiği videolar. Bunu da atlamayalım.

* Fotoğraf LetsGoDigital’dan alınmıştır.

Fotoğraf makinesi elime ulaşalı bir 2 hafta kadar oldu diye bahsetmiştim yukarıda. İşte bu sürede 1000’e yakın fotoğraf çektim bu modların sayesinde. 🙂

Biliyorum bu kadar methiyeden sonra nerede örnek fotoğraflar diye soruyorsunuz. O kadar çok ki seçip buraya koymak kolay olmayacak. Ama merak etmeyin yakında WTA Championship İstanbul 2011 Final Günü Öncesi yazısının devamını getirerek, hem turnuvayı değerlendireceğim hem de bol bol fotoğraf ve video paylaşacağım. İşte o zaman makine hakkında daha detaylı bir fikre sahip olabilirsiniz.

DSC-WX30’ün tek tek bütün teknik özelliklerini burada saymama gerek yok ama benim dikkatimi çeken birkaç tanesinden bahsedip yazımı noktalayayım.

 • 16.2 efektif megapiksel Exmor R™ CMOS sensör
 • 5x optik zoom / 25 mm geniş açılı objektif
 • Gelişmiş Panoramik Çekim Modu
 • Yüksek Çözünürlüklü Panoramik Çekim
 • 3D Fotoğraf
 • 1080i Full HD video
 • Full HD video kaydı yaparken fotoğraf çekimi
 • Bellek kartı uyumluluğu – Cyber-shot™ Memory Stick™ / MS PRO Duo™ / MS PRO-HG™ ve SD / SDHC gibi birçok ortam kartıyla uyumluluğu
 • Boyutları ise:
  • Genişlik (mm) 92,2
  • Yükseklik (mm) 51,9
  • Derinlik (mm) 19,1

Bütün teknik detaylar için resmi siteyi ziyaret edebilirsiniz. (Resmi Ürün Sayfası)

Ürün incelemeleri için ise buralara uğramanızı tavsiye ederim.

Güncelleme – 12 Kasım 2011

* Gelen istekler üzerine, makinenin an itibariyle (12 Kasım 2011) internet üzerindeki piyasa fiyatını da paylaşayım sizlerle. Her elektronik ürün alacak olduğumda ziyaret ettiğim bir site var: Akakce.com. Yine kendilerini ziyaret ederek ve DSC-WX30 yazarak aramamı gerçekleştirdim, kendileri de hemen sonuçları karşıma getirdi. (Sonuç sayfasının linki) Çıkan sonuçlara göre fiyatlar 600+ TL olarak görünüyor. Tabii sitelere göre fiyatlar farklılık gösterebiliyor. Tercih sizin. 🙂

Bu yazı toplamda 10247, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *