buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Popüler Fırsat Siteleri, Sonu Gelmeyen Mailler, Boşa Giden Fırsatlar

| Filed under Hayat Internet Teknoloji

Fırsat siteleri bildiğiniz üzere bir anda türedi ve etrafı sardılar tamamen. Ben de tabii ki birkaç tanesine üye olup zaman zaman fırsatları inceliyordum. Ama tabii eskiden 1 günde sadece 1 fırsat oluyordu ve fazla vakit harcamadan bu fırsatın detaylarını inceleyip sonradan işinize devam edebiliyordunuz.

Zaman geçtikçe hem site sayısı hem de sitelerdeki fırsat sayısı durdurulamaz derecede arttı. Ve hemen hepsi her sabah attığı spam mailler ile günün fırsatlarını haber vermeye başladılar. Her gün ofise gelip bilgisayarımı açtığımda bu tarzda 5, 6 mail ile karşılaşmaya başladım. Hadi bir sefer baktım inceledim, iki sefer baktım inceledim. Daha fazlasına dayanamadım ve bu newsletter’lardan çıkmaya karar verdim.

Öncelikle her sabah gönderilen maillerdeki “Unsubscribe” linklerini denedim. Maalesef burada denedim fiilini kullanabiliyorum, çünkü aşağı yukarı bu denemelerin yarısı başarıyla sonuçlanmadı. Ya tıkladığım linklerin açtığı sayfalar 404 hatası veriyordu, yani verilen linkler çalışmayan, ölü linklerdi; ya da çıkan sayfadaki formu doldurup bana bir daha bu tip mail gönderilmesini istemiyorum dememe rağmen, sanki hiçbir şey yapmamışım gibi her sabah mail gelmeye devam ediyordu.

Bu durumlarla karşılaştıktan sonra sabredip birer birer siteleri ziyaret edip hesap bilgilerimi güncellemeye karar verdim. Sonuçta burada da “Bülten maillerini almak istiyorum” gibi bir seçenek olmalıydı ve de ben de bunu pasif yaptığımda bundan sonra rahat etmeliydim. Ama yok, bu kadar kolay vazgeçebilir misiniz? Tabii ki hayır, burası Türkiye. Burada müşterinin kolunu tuttular mı, bir daha öyle kolay kolay kendini sıyıramazsın. Yani anlayacağınız üzere, bir iki sitede de bu şekilde bir sorunla karşılaştım.

Yine yılmadım ve gidip sitedeki iletişim sayfalarında şikayet/öneri/istek için koydukları formları doldurdum ve mağduriyetimi bildirdim. Ancak ne olumlu ne de olumsuz geri dönen bile olmadı. Belki hiçbir insanın erişimi bile olmayan bir mail adresine düştü şikayetim, kim bilir…

Ve mecburen son hamle olarak bu mailleri filtreme kullanıp ayıklamaya başladım ve direk olarak ya junk klasörüne yolladım ya da otomatik olarak okunmuş olarak işaretlenmesini sağladım. Ve nihayet bu şekilde huzura kavuşabildim.

Ya da en azından kavuştuğumu sanma gafletine düştüm. Bir iki ay kadar rahat kaldıktan sonra bu sefer tanımadığım, kayıt bile olmadığım sitelerden bu tarz emailler almaya başladım. Ama artık ne de olsa tecrübeliydim ve oyun planı hali hazırda elimdeydi:

  1. Bülten mailindeki unsubscribe linki
  2. Sitedeki hesap ayarlarından bülten maillerini kapama
  3. Sitedeki iletişim formunu doldurarak şikayet bildirimi
  4. Mail sağlayıcısının sağladığı filtreleme ile bu tip mailleri ayıklama

Bu 4 adımı takip ederek sonradan türeyenlerden de kendimi kurtarmayı başardım. Sanırım şimdilik biraz huzurluyum. (Merak etmeyin bu cümleyi yazarken dilimi ısırmayı ihmal etmiyorum.)

Evet ben kendimi bir şekilde huzura erdirmeyi başardım. Yalnız çevrede bu huzurdan mahrum kalmış o kadar insan var ki, her gün görüp denk geldikçe şaşırmaya devam ediyorum. Lütfen alınma, gücenme olmasın ama sanırım kadınların büyük çoğunluğu ofise geldikten sonra günün ilk dakikalarını bu mailleri inceleme, bu fırsatları değerlendirmekle geçiriyorlar. Tabii bu kadar inceleme her zaman fırsatı beğenmeyip sayfayı kapatmakla sona ermiyor, iyi veya kötü her birkaç seferden birinde fırsatı satın almak kaçınılmaz son oluyor.

Fırsatlar da aslında mağazalardaki indirimler, kampanyalar gibi. Bazen her indirim gerçekten indirim olmuyor, bazense indirimde diye alınan bir ürün bir iki kere kullanılıp kenara kaldırılıyor ve bir daha yüzüne bakılmıyor. Fırsat alışverişlerinde de aynı durumlarla karşılaşıyoruz. Zaten fırsat sitelerinin ve üye kuruluşların da en büyük kazancı satılan alınan ve gerçekte kullanılmayan fırsatlardan geliyor.

Bay irade gibi konuşmaya niyetim yok. Bazı durumlarda ben de fırsatın içeriğini ve fiyatını gördükten sonra almaya karar veriyordum. Fakat iş kullanmaya geldiğinde gerekli zamanı ve motivasyonu yaratmayı başaramıyordum. Bunun önüne yazının başından beri bahsettiğim şekilde geçebildim; yani bültenlere kayıt olmayarak ve bizi fırsatları incelemeye yönelten mailleri almayarak.

Şimdi hem huzurluyum, hem de param cebimde. 🙂

Bu yazı toplamda 6817, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *