buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Oğuz Saygın – Negatif Limanlardan Pozitif Sulara

| Filed under kitap

Göğü Delen Adam Papalagi yazımda da bahsettiğim üzere bu aralar okuduğum kitaplar arasına takımdaşımdan aldığım kitapları da kattım. İlki Göğü Delen Adam Papalagi idi, sıradakiyse Oğuz Saygın’ın NLP konusundaki ilk kitabı olan, bir şekilde NLP kısaltmasını da akrostiş olarak kabul eden başlığıyla Negatif Limanlardan Pozitif Sulara oldu.

Oğuz Saygın’ın dediğine gore, kendisinin 2. doğuşu Anthony Robbins’in “Sınırsız Güç” adlı kitabını okumasıyla gerçekleşmiş. Hayatını değiştiren bu kitapla birlikte yeniden doğmuş, NLP’ye yönlenmeye bu şekilde karar vermiş.

5 bölüme ayırarak yazdığı kitabın 5. bölümüne de kitabıyla aynı ismi vermiş Oğuz Saygın. Belki de bir nevi özet olan bu bölümde, okuduklarımızı, öğrendiklerimizi gözden geçirme fırsatını buluyor, uygulamaya geçme konusunda motivasyonumuzu tazeliyoruz. Oldukça etkisinde kaldığı “Sınırsız Güç” adlı eserden de alıntılar yaparak NLP kavramına tanıştırılıyor, yapabileceklerimiz, elde edeceklerimiz konusunda fikir ediniyoruz. Kitabın arka kapağında da işaret edildiği gibi “Her Şeyi Yapabilirsiniz” denilerek inancın önemine çekiliyor kitap boyunca. Bununla birlikte başarılı olmak amacındaysak, inancın yanına modellemeyi koyduğumuz zaman işimizin oldukça kolaylaşacağı yönünde bir bilgilendirme yapılıyor. Gerçek hayattan alınan Abraham Lincon, Edison, Kentucky Fried Chicken’in arkasındaki gizli tarifin sahibi işçi Sanders örnekleriyle, konunun olabilirliğine ikna ediliyoruz.

Daha çok NLP’ye giriş kitabı gibi okunabilecek “Negatif Limanlardan Pozitif Sulara”yla girişte bahsettiğim gibi aynı zamanda Oğuz Saygın’ın bu yola nasıl girdiğini, bu konudaki motivasyonlarını, sonrasında neler başardığını öğrenebiliriz. 2000 Ağustos basımından bir örneğini okuduğum bu kitabı, yeni kapak tasarımıyla beraber Kitapyurdu’ndan temin edebilirsiniz.

Bu yazı toplamda 2982, bugün ise 2 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *