buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Diksiyon Kursu

| Filed under Hayat Kişisel Gelişim

Kime söylediysem diksiyon kursuna gitmek istediğimi, genelde şaşkınlık tepkisi aldım karşılık olarak. Evet bir bilgisayar mühendisi için çok gerekli bir husus, pardon daha düzgün söylemek gerekirse, çok fazla önceliği olmayan bir nitelik olabilirdi. Ama zamanının geldiğini biliyordum, bu yönde eksik olduğumu biliyordum ve de daha da geç kalmadan, bir kursa giderek kendimi geliştirmek istiyordum.

Daha Almanya’ya gitmeden aklımdaydı aslında. O zamanlar bir de Almanca kursuna gitmekte olduğumdan askıya almıştım bu düşünceyi. Geldikten sonra da aklımdan çıkmıştı. Unutmuştum böyle bir istediğimin olduğunu. Ta ki Halis Kurtça Kültür Merkezi’nin reklam afişlerinde yeni bir diksiyon kursu açtıklarını görene kadar.

İlk önce bilgi almak üzere oraya gittim, fakat hiçbir faydalı bilgi edinemedim. Müşterilerle ilgilenmesi gereken görevli, sadece kursun fiyatını biliyor, bunun dışında ne saatini, ne ne kadar süreceğini, hiçbir şeyi bilmiyordu. Tek yapabildiği ilk önce karşıdaki bir panoya beni yönlendirip gerekli bilgilerin orada olduğunu söylemek oldu. Orada da sadece kursun saati yazılıydı, hangi tarihler arasında olacağı, vs. bir şey belli değildi, böyle olunca da daha ayrıntılı bilgi için tekrar sorular sormaya başladım, o da bana bir telefon numarası verip bu numarayı ertesi günü ararsam bilgi alabileceğimi söyledi. Ben de o numarayı bile aramadım. Son derece düz bir mantıkla, daha kurs ile ilgili bilgi bile alamıyorsam, kursun kendisinin ne kadar ciddi ve verimli olabileceği son derece tartışılırdı. Sonuç olarak biraz ciddiyetten uzak göründü bana.

Ben de eve gelip internetten arıştırmalarıma devam ettim. 2 tane diksiyon kursu buldum. İkisini de arayarak kurs hakkındaki güncel bilgileri aldım. Direk olarak internette yer alan bilgilere %100 doğdudur diye güvenmek istemedim. Sırasıyla, önce:

Kuşdili Eğitim Merkezi: Kadıköy/Altıyol’da yer alıyor olması, büyük bir +’dı. İstanbul gibi bir yerde olunca, ekstra zaman ve para harcayarak gidilen kurslardan bıkmamak, konsantrasyonu, motivasyonu kaybetmemek için trafik gibi olumsuz dış faktörlerle mümkün olduğunca az boğuşmak gerekir. Biraz da kursa geri dönelim. Kuşdili’ndeki diksiyon kursu daha çok televizyon, radyo spikerlerine, sunucularına özel olarak tasarlanmış. Böyle olunca ben de daha çok bana hitap etmesi muhtemel olan “Etkili Konuşma / Profesyonel İletişim” adını verdikleri kurs hakkında bilgi istedim. 36 saatlik bu program, haftada Cumartesi ve Pazar olmak üzere 2 gün, günde de 3 saat olmak üzere 6 hafta sürüyor. Teorik ve pratik çalışmaların en fazla 15 kişilik gruplarda gösterileceği kursun ücreti de KDV dahil 1.000 YTL’e denk geliyor. Eğitim kadrosuysa, Spikerlik – Sunuculuk – Diksiyon, Dizi-Sinema oyunculuğunda tanınmış kişilerden oluşuyor. Daha detaylı bilgi almak için: İnternet Sitesi, Telefon (+90 216 349 90 00) – hafta içi: 09:30 – 19:00.

Sonra da:

Başkent İletişim Bilimleri Akademisi: Yerleri, Büyükdere Caddesi üzerinde Şişli’de. Burada da spikerlik, sunuculuk için kurslar var fakat onları diksiyon kursundan ayırmışlar. Burada bana hitap edecek kursun adı: “Diksiyon – Etkili Konuşma”. Bu kursta da pratik ve teorik çalışmaların yer aldığını sitesinden görebiliyoruz. Yine eğitim kadrosu da, ekranlardan, tiyatrolardan, radyolardan tanıdığımız eğitmenlerden oluşuyor. Kurs, hafta içi Pazartesi ve Çarşamba veya hafta sonu Cumartesi ve Pazar olmak üzere haftada 2 gün, günde 3’er saatten, 5 haftalık bir programa sahip. Yani toplam 30 saat. Ücreti peşin ödendiği takdirde KDV dahil 450, kredi kartına ise taksit imkanlarıyla 540 YTL. Ayrıntılı bilgi için: İnternet Sitesi, Eğitim Kadrosu, Telefon (+90 212 232 18 60).

Sonuç olarak Başkent İletişim Bilimleri Akademisine karar verdim. Daha önce de bahsettiğim gibi Kuşdili, mekanı konumuyla öne çıksa da, arada sadece 6 saatlik bir farkın olması ve ücretinin 2 kattan fazla olması nedeniyle Başkent, özellikle bir öğrenci için daha mantıklı bir seçenek. Geçen hafta da kursa kayıdımı yaptırdım, inşallah da hayırlı bir 5 hafta yaşayacağız…

Serinin diğer girdileri için:

Bu yazı toplamda 22470, bugün ise 2 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *