buyruk | net

to Infinity and Beyond!

İstanbul’da Rekor Soğuk 31 Ocak

| Filed under Hayat

Bu sene İstanbul bir türlü soğuklara, kara, rüzgâra doyamadı. Doğma, büyüme İstanbullu değilim, ancak son 8-9 senesini biliyorum yakından. Hatırlayabildiğim kadarıyla benim İstanbul’da yaşadığım en karlı kışlardan birisini yaşıyoruz. Hemen her sene genelde bir kere, tutacak şekilde yağar aslında kar İstanbul’da. Hatta bu bazen birkaç gün yerde kalıp trafiği, ulaşımı baltalar, hemen akabinde okullar, üniversiteler, devlet daireleri tatil ilan edilir.

Şöyle bir kısa düşünüp 6-7 sene geriye gidince neredeyse 1 haftaya varacak şekilde okulların tatil olmasına neden olacak kadar kar yağdığını hatırlıyorum. Çok net hatırlıyorum çünkü bizim üniversitede sadece 1, bilemedin 2 gün tatil olurken, bazı özel üniversiteler ki sanırım başlarında -Koç ve Yeditepe geliyordu- 1 hafta kadar tatil edilebiliyordu. Tabii ki konumları nedeniyle kardan daha olumsuz etkileniyorlar, ama bizim kampüs Göztepe’de diye, bütün öğrenciler, öğretim görevlileri de Göztepe’de mi oturuyor ki? Cevap haliyle hayır ama bu pek dikkate alınan bir husus olmuyordu.

Konu açılmışken bir serzenişte daha bulunayım. Senesinden çok emin değilim, 2005 falan olabilir. Yine böyle kar nedeniyle bizim üniversite birkaç gün tatil edilmişti. Bu da final döneminin ya hemen öncesine ya da ilk günlerine denk gelmişti. Böyle olunca finallerin bitiş tarihi de sarkmış oldu. Bizim üniversitede zaten doğru düzgün bir 15 tatil olmuyordu nedense. 2 hafta olduğunu çok hatırlamıyorum, genelde 1 hafta olurdu. Bir yandan da arkadaşlarımın üniversitelerinde 1 ay, 5 hafta olduğunu öğrenmek hiç yardımcı olmuyordu maalesef. O sene ise finallerin de sarkmasıyla bizim tatil iyice yalan oldu. Ara tatilimiz o sene sadece ve sadece 2 gündü. O 2 gün de hafta sonunun Cumartesi ve Pazar’ıydı. Finaller Cuma günü sona ermiş, takip eden Pazartesi günü ise harç yatırma ve ders seçim telaşı başlamıştı. Ara tatil yapamadan yeni döneme başlamak çok kötü yapıyor insanı, kimsenin başına gelmesin valla.

Tekrar bu seneye dönelim. Daha Şubat’ın ortasındayız ve daha şimdiden kar kendini birkaç sefer gösterip şehri kilitlemeyi başardı. Karın yanında hava sıcaklıkları da oldukça düştü. Gün içinde bile eksileri görmemizin yanında, İstanbul’un nemli yapısından ve rüzgardan dolayı “Feels like” yani hissedilen değerler -15’leri bile buldu. Bu süreçte Meteoroloji’nin internet sitesi de tahminim sene içinde en çok ziyaret edildiği günlerini yaşadı. Haftalık, günlük ve hatta bazen saatlik verdiği uyarılar çoğu zaman isabetliydi ve ben de kendimi bu uyarılara göre ayarlayıp işlerimi planlayabildim. Teşekkürler Meteoroloji!

Aşağıda yine Meteoroloji’nin sitesinden aldığım bir ekran görüntüsünü görüyorsunuz. Bu 31 Ocak günü öğlen 11:30 – 12:00 civarlarında çektiğim bir görüntü. Direk olarak İstanbul’un önümüzdeki 5 günlük hava tahminini gösteriyor. Buraya kadar her şey normal. Zaten eksi değerleri gördüğümüzden bahsetmiştim, buraya kadar da öyle absürd bir durum yok. Yalnız bir de “Geçmişte Gerçekleşen” bölümü altındaki en düşük uç sıcaklık değerine 31 Ocak için bakar mısınız? (Kolaylık olsun diye yeşil dikdörtgen içine de aldım.) Tarihte 31 Ocak’ta İstanbul’un gördüğü en düşük sıcaklık -3.3’müş. Tarihte derken muhtemelen bu Meteoroloji’nin kendi verilerine dayandığı için, herhalde 1940’lara kadar falan geri gidiliyordur ama yine de bir 80 yıllık tarihi kapsıyor. Yani son 80 yılda görülen en düşük değer -3.3 iken daha günün ortasında yani 11:30 civarlarında hava sıcaklığının -3 derece olduğunu görüyoruz. Sırf bu bile ne kadar aykırı bir kış yaşadığımızı gösteriyor bence. Zaten havanın kararmasıyla, günün ilerleyen saatlerinde daha da düşük dereceleri gördüğümüzü düşünürsek, 31 Ocak anlamında son 70 – 80 yılın rekor soğuğunu yaşadık diyebiliriz. Hissedilen değerlere de yukarıda değinmiştim, bir de onları dikkate alacak olursak iş iyice çığırından çıkıyor. Yine de en azından kesin olan bir şey var ki tarihe tanıklık ettiğimiz. 🙂

Bu yazı toplamda 5038, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *