buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Canlı Canlı Super Bowl XLV Heyecanı

| Filed under Futbol Spor Yurt Dışı

45. Super Bowl heyecanını canlı yaşamak için Ken ile sözleşmiştik. Kendisi koyu bir Green Bay Packers taraftarı olduğu için, wildcard ile playofflara katılmalarına rağmen takımı her maçta gece kalkıp canlı olarak desteklemiş ve takımını Super Bowl finaline çıkarmıştı. Bu arada kısaca değineyim, Super Bowl Amerikan Futbolu Playoff Final maçına yani sezonun şampiyonunu belirleyecek olan maça verilen isim.

Super Bowl XLV

Sezon içinde maçları takip edemedim için en azından özel olarak final maçını canlı izlemeye gayret ediyorum. Bundan önce de sanırım 3 ya da 4 maçı bu şekilde izlemiştim. Bu sene de koşullar gayet uygun olunca ve Ken de fanatik bir Green Bay Packers taraftarı olunca, bu maçı canlı izlemek kaçınılmaz oldu.

Daha önce tabii kendi imkânlarımla izlediğim ve etrafımda bu konuda tecrübesi, bilgisi olan arkadaşlar olmadığı için çok önemli bir Super Bowl geleneğinden haberim yokmuş. Touchdown shots! Maçta her touchdown olduğundan ziyade tuttuğunuz takım touchdown yaptığında herkes bir shot atıyor. J Aslında eğlence katsayısını katlamak istiyorsanız ve sizin için iki takım da aynı mesafedeyse, maçta her touchdown olduğunda bir shot yapmayı deneyebilirsiniz. Ama maçın sonunda ayık olacağınızı garanti edemem. Zira örneğin bu Super Bowl’da 7 touchdown oldu. Belki maçın birkaç saate yayıldığı düşünüldüğünde çok sıkıntı olmadan atlatılabilecek bir sayı ama daha fazlası sorun olabilirdi. (:

Ken işini daha önceden garantiye almak istediği için içkisini ayarlamıştı bile. Jack Daniel’s olacaktı bu geceki yol arkadaşımız. Tabii bunun yanında kola, ice tea, cips, çerez gibi tamamlayıcı etmenler de yerini almıştı. Saat 01 olmadan Kenler’e varmıştım bile. Maç başlamasına daha 1 saat gibi bir süre vardı ve biz de bu sürede yiyilecek, içilecekleri ayarladık ve sonrasında ufak bir Super Bowl ve Amerikan Futbolu muhabbetinden sonra Internet Memes’lerden konuşmaya ve 2010 yılında popüler olanlarına bakıp maç öncesi keyif seviyemizi olabildiğince üst seviyeye çıkardık.

Vee bir anda Christina Aguilera belirdi ekranda. Daha önceleri izlediyseniz fark etmişsinizdir. Amerikalılar’ın böyle bir geleneği var. Bu şekilde ulusal önem verdikleri etkinlik, faaliyet, maçlardan önce ulusal marşlarını ünlü şarkıcılara söyletiyorlar. Bugün de bu onura erişecek kişinin Christina Aguilera olduğunu bu şekilde öğrenmiş oldum. Tabii ki marşlarını bilmediğimden nasıl okuduğunu bilme şansım çok fazla yoktu ama sonradan Wikipedia’dan öğrendiğim üzere bir satırı fazladan bir kere tekrarlamış. Umarım geri kalanında bir sıkıntı olmamıştır da insanlar maç öncesi buna takılıp üzülmemişlerdir.

Ulusal marş sonrası maç başladı. Zaten bir şişe birayı o zamana kadar devirmiştim ve Green Bay muhteşem bir başlangıç yapınca (daha ilk çeyrekte 2 touchdown + 2 ekstra sayı), bunu 2 shot takip etti. Ve daha maçın başında havaya girmiş olduk.

Bilirsiniz Amerikalılar’ın istatistiklere ne kadar çok önem verdiğini. Daha önce görmediğimiz, duymadığımız türden istatistiklere maç boyu ve maç sonrasında çok rahatlıkla denk gelebiliyoruz. Büyük ağırlıkta NBA izlediğim için bu verdiğim örnek NBA içindi ama NFL’de de durum çok farklı değilmiş tabii ki. Packers bu kadar farklı öne geçince hemen ilk önemli istatistik ekranda belirdi. Super Bowl tarihinde 10 sayıdan fazla farkla geriye düşen hiçbir takım maçı kazanamamış. Green Bay Packers’a direk olarak güzel bir moral kaynağı olmuştur diye düşünüyorum bunun.

İlk çeyrekteki durgun Steelers, ikinci çeyrekte biraz açıldı ve ilk touchdown’ını yaptı. Packers da bu çeyreği boş geçmedi ve devre sonunda skor 21 – 10 Packers lehineydi. Yani 10’luk fark hala korunuyordu.

Devre arasında Black Eyed Peas ve Usher’ın şovu vardı. Neyse ki bu arada touchdown olmayacağı garantiydi ve bu şekilde biraz kendime gelme fırsatını buldum. 3. çeyrekte sadece Steelers’ın touchdown’ını görünce her şey artık çok daha netti. Ama maç da tabii biraz heyecana gebe olmaya başlamıştı. Maça fırtına gibi giren Packers şimdi işi biraz zora girmiş görünüyordu. Önde olmalarına öndeydiler ama moral motivasyon artık Steelers’ın yanındaydı.

Son çeyreğe girilirken 21 – 17 idi skor. Karşılıkla gelen 1’er touchdown sonrasında skor 31 – 25 olmuştu. Ve maçın bitimine 3 dakika gibi bir süre vardı ve top Steelers’daydı. Yani touchdown yaparlarsa skor eşitlenecek, sonrasındaki ekstra sayı ile öne geçip maçı bile kazanabileceklerdi. Ama durum istenildiği gibi olmadı ve Steelers sayı bulamadı ve top Packers’a geçti. Kalan 45 saniyeyi Packers çok rahat bir şekilde eritince maç bu şekilde sonlanmış oldu. 45. Super Bowl Green Bay Packers’in oldu!


Super Bowl Sunday adıyla muhtemelen Amerikan dizilerinden veya filmlerinde denk gelmişsinizdir. Neredeyse Thanksgiving, Christmas gibi ayrıca kutlanan, milyonlarca kişi tarafından izlenen, hatta düğün vs. gibi kutlamaların bugüne denk gelmeyecek şekilde ayarlandığı bir organizasyondur kendisi. Bu durumu daha iyi anlatmak adına Wikipedia’dan aldığım bilgileri sizinle de paylaşmak istiyorum:

  • Stadyum: Cowboys Stadium, Arlington, Texas
  • Seyirci sayısı: 103,219
  • Nielsen oranları: Amerika’da maçın tamamını veya bir kısmını 162.9 milyon kişinin canlı olarak izlediği tahmin ediliyor. Bu rekorları parçalayan bir sayı. Şöyle ki bu oranlarla Super Bowl XLV, Amerika’da en çok izlenen tek bölümlük televizyon programı olmayı başarmış. Böyle olunca da en çok izlenen Super Bowl maçı olma ünvanını eline geçirmiş durumda.
  • 30 saniyelik reklem ücreti:  3 milyon Amerikan Doları
  • MVP: Aaron Rodgers, Green Bay Packers Quarterback

Cowboys Stadium’a da kısacak değinmek gerekirse, Mayıs 2009’da açılan ve 1.3 milyar $’a malolan bir stat olduğunu söyleyerek başlayabilirim sanırım. Ayakta durup maçın izlenebileceği bölgeyi de sayarsak toplam kapasite 111,000 kişilik. Bu üstü kapanabilen veya kapalı olan kapasitesi en yüksek stat olarak dikkatleri zaten çekiyor.

Asıl onu benzerlerinden ayıran çok belirgin bir özelliği daha var. O da devasa büyüklükteki HD ekranı. Şöyle ki ekranın boyutları 46’ya 22 metre yani çapraz 53.34m. Ve tahmin edebileceğiniz üzere dünyanın en büyük HD ekranı. Şöyle bir fotoğrafla sanırım ne dediğimi daha güzel anlayabilirsiniz.

Cowboy's Stadium HD Screen

Bu şekilde bir maçı daha geride bırakmış olduk. Sevgili dostum Ken’e buradan teşekkürlerimi gönderiyorum. Beraber bu şekilde bir heyecan yaşayabildik ve konuyla alakalı geleneklerden de bu şekilde haberim olmuş oldu. Ayrıca tuttuğu takım Green Bay Packers’ı da tebrik ediyorum, yıllar sonra tekrar Super Bowl şampiyonu oldular. Başarılarının devamını diliyorum. (: Sanırım bundan sonra ben de yavaştan bir Packers hayranı olabilirim. (:

Not: Bu arada bu Super Bowl XLV ve genel anlamda Super Bowl sayfalarının Türkçe’sinin olmadığını fark ettim. Ve tekrardan üzüldüm. Tabii ki daha çok Amerika’ya has bir olay ve ülkemizde çok sınırlı sayıda biliniyor ve oynanıyor ama sadece bir maçtan çok öte Super Bowl ve yukarıda verdiğim bilgiler de bunu bir yerde kanıtlıyor.

Bu yazı toplamda 3650, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *