buyruk | net

to Infinity and Beyond!

buyruk | net 2010 Verileri

| Filed under Bilgisayar Hayat Internet

Bunun için belki biraz geç kaldım ama ben de buyruk | net’in 2010 verilerini inceleyip işlerin nasıl gittiğini öğrenmek, hangi sayfaların daha çok okunduğunu hangi kelimelerin arama motorlarında daha fazla aratıldığını görmek istiyordum. Bu nedenle hemen gidip 2010 yılı verilerini seçtim ve biraz da oynama düzeltmeyle karşıma bunlar çıktı:

Sayfa Adresi Görüntülenme sayısı
/blog/ 42770
/blog/sergio-kun-aguero/ 1712
/blog/almanya-vizesi-isteyeeeen/ 980
/blog/diksiyon-kursu/ 657
/blog/istatistik/ 621
/blog/diksiyon-kursu-1-hafta/ 559
/blog/internet-nutzung/ 450
/blog/nueva-era-amor-eterno-lyrics-english-sarki-sozleri/ 384
/blog/my-life-without-me-bensiz-hayatim/ 365
/blog/auslandssemester-als-pflicht/ 323

Tabii ki anasayfa olan /blog/’un ezici bir üstünlüğü olduğu göze çarpıyor. Onun haricinde geri kalan 9 sayfaya bakıldığında da anlaşılan, ziyaretçilerin büyük bir kısmının arama yaparak, muhtemelen arama motorları üzerinden bloga ulaştığı. Bunun nedeni bu yazıların çoğunun son zamanlarda yazılmaktan ziyade bayağı bir zaman önce hatta belki de geçen yıllarda yazılmış olması da bunu destekleyen en büyük etmendir herhalde.

Bir de benim en çok eğlendiğim arama motorlarında kullanılan parametrelere bakalım. Aslında bu kısım 2’ye ayrılıyor: Kelime kelime ve kelime grupları halinde yapılan aramalar olmak üzere. Kelime grupları direk olarak bir-e-bir aramaları yansıttığı için onu göstermek istiyorum:

Arama Parametresi Aranma Yüzdesi
buyruk %2.6
diksiyon kursu ücretleri %1.7
diksiyon kursu %1.1
buyruk utku alparslan %1
jud law kate winslet tatil izle %0.9
auslandssemester als pflicht %0.9
çıplaklar günü %0.6
diksiyon alıştırmaları %0.6
bbc hamilelik belgeseli %0.5
buyruk alparslan %0.4

Aslında bu tabloya bakıldığında geriye büyük oranda bir pay kaldığını görebiliyoruz. Bu da tabii ki insanların birçok çeşitli parametre kullanıp siteye geldiğini gösteriyor. En çok aranan parametre olan Buyruk bile sadece %2.6’ya ulaşabilmiş durumda. Böyle olunca da tam olarak keyword çalışması yapmak ve kelimelere ve arama motorlarına göre yazılarımı şekillendirmek, süslemek kısacası SEO yapmak istemem halinde zorlanacağım gün gibi ortada. Ama şu ana kadar fazla böyle bir kaygım olmadı neyse ki.

Normalde bu arama parametre sonuçları hep enteresen ve komik kelimeler içerir. Bir bakarsın sitende bir kere bile geçmemiş olan kelimeleri aratanlar nasıl olduysa sonuçlar arasında senin siteni bulmuş ve tıklayıp gelivermiştir. Daha önceden ben de hatırlıyoum gidip bu verilere baktığımda ben de aynı bu şekilde enteresan sonuçlar görüp oldukça şaşırmış, hatta gülmüştüm bile. Hatta ara ara tekrardan dönüp aynı yere geliyor ve bu sefer insanlar nasıl yaratıcılıklarını nasıl kullanmış olduğunu görüp tekrar gülüyordum.

Ama işte görüyorsunuz devir değişmiş. Ya da en azından benim blog için 2010 yılı bu şekilde geçmiş. Yukarıdaki tabloda bu bağlamda hiçbir şey yer almıyor. Direk olarak ya üzerine yazı yazdığım konular ya da bendeniz aratılınca ulaşılmış bloga. Bu tabii ki güzel ve gelenlerin istediklerini bulduklarını en azından konu ve içerik anlamında hayal kırıklığına uğramadıklarını gösteriyor bana kalırsa. En azından buna sevinmem gerekir diye düşünüyorum.

Görelim bundan sonra nasıl gelişecek bu istatistikler, bakalım 2011 yılı neler göstericek? 🙂

Bu yazı toplamda 3016, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *