buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Akismet Teşekkürler!

| Filed under Internet Teknoloji

Akismet belki herkes tarafından bilinmiyor olabilir. Böyle dememin sebebi de “blog” macerasına atılmadan önce benim haberimin hiç olmaması ve sonrasında da çevremden hiç böyle bir duymamış olmam. O nedenle kısaca kendisinin ne olduğu söyleyerek başlamak istiyorum teşekkürüme. Kendilerini Carlsberg gibi tanımlamayı tercih etmişler: “(a-kĭz-mĭt) n. Possibly the best way in the world to protect you from web spam.” Bildiğiniz üzere Carlberg’in mottosu da “Carlsberg – Probably the best beer in the world.

Yani Akismet internet ortamındaki spamler ile savaşıyor ve zamanımızı böyle gereksiz yere tüketen bir nevi saldırılar ve can sıkıntısından bizi koruyor. Tabii dışarıdan bakıldığında işin arka planına inmeden bir düşünüldüğünde nerede ne zaman ne yapıyor hiç belli bile olmuyor. Zaten amaçları da o, bize hissettirmeden ve hiç canımızın sıkılmasına müsade etmeden bu işi başarıyla yapmak.

Tabii ki ben de en çok blogum sayesinde nicel olarak Akismet‘in varlığını hissedebildim. Ve o zaman tekrardan anladım ki bu internet denilen meret bir an müsade etsek bizi hemen spame boğacak. Şöyle ki, şu anki blog ziyaretçi sayılarım geçmişe oranla daha düşük seviyede olsa da spam robotları sağ olsunlar her ay bloga 250 – 350 civarı spam yorum geliyor. Ve işte Akismet beni bunların hepsinden kurtarıyor!

Son olarak da Akismet‘in beni bugüne kadar kurtarmış olduğu toplam spam sayısını vermek istiyorum: 14,035! Böylesine küçük çaplı bir blog için oldukça fazla sayıda spam olduğunu söyleyemeye gerek yok sanırım.

Efendim, Akismet’in adresi bu şekilde: http://akismet.com/. Bendeniz tabii ki WordPress’in Akismet eklentisini kullanıyorum. Onun için de burayı ziyaret edebilirsiniz: http://codex.wordpress.org/Plugins/Akismet.

Teşekkürler Akismet!

Bu yazı toplamda 1799, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *