buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Bisiklet Günlüğü: 25 Aralık 2011 Seri Fotoğraf Çekimi

| Filed under Bisiklet Spor

Dünkü soğuk havadan sonra (3 Derecede Bisiklete Yine Devam) bugün uyandığımızda güneşi görünce daha da bir motive olduk ve hemen yine atladık bisikletlerimize.

Bu sefer Garmin Forerunner 305 bendeydi, yani bu bugün sadece hız, mesafe ve süre değil aynı zamanda rakım, nabız ve kadans verilerini de paylaşabileceğim anlamına geliyordu.

Özet geçmek gerekirse aşağı yukarı yine dünkü kadar bisiklet üzerinde kaldık. Sahile inmeden önce tekerlerin inik olduğuna kanaat getirip önce benzinliğe gittik ve yaklaşık 27-28 psi’lik hava bastık. Ondan sonra da sahile inip yine klasik turumuzu attık. Hava sıcaklığı düne göre yaklaşık 4 derece yüksekti, yağmur da yoktu. Böyle olunca birçok kişi soluğu sahilde almış. Dün tek tük insan görmüştük, bugün ise insanlar neredeyse akın etmiş gibiydi. Hava düne göre sıcaktı dedim ama yine de tabii 6-7 derece civarlarındaydı. O nedenle insanımızın bu kadar ilgi göstereceğini pek beklemiyordum açıkçası. Genelde yan yatıp uyuma ya da geniş geniş kahvaltı etme peşinde olduğumuz için bu kadar insanı görünce şaşırdım. Hepsini tek tek tebrik ediyorum. 🙂

Şimdi verilere gelecek olursak:

Mesafe: 17.52 km
Süre: 1:07:58
Hareket halindeki süre: 1:02:33
Ortalama hız: 15.5 km/s
Hareket halindeki ortalama hız: 16.8 km/s
Maksimum hız: 31.4 km/s
Toplam yokuş: 104 m
Toplam iniş: 107 m
Tahmini yakılan kalori: 576 C

Yukarıdaki rakamlara şimdi de 4 grafik ekleyelim.

1) Zaman / Hız Grafiği

2) Mesafe / Rakım Grafiği

3) Zaman / Nabız Grafiği

Bu daha önceleri ölçemediğim ve paylaşamadığım bir grafikti. Garmin Forerunner 305 sayesinde sürüş boyunca nabzımı da ölçebildim.

Ortalama nabız: 128
Maksimum nabız: 162

4) Zaman / Kadans Grafiği

Bu grafik de Garmin sayesinde ölçebildiğim bir diğer performans kriterini gösteriyor. Bisiklet dünyasına uzak insanlar için kadansın tanımını yapmak gerekebilir. Sanırım kendisini “dakikada çevrilen pedal turu” olarak tanımlasak yanlış olmaz. Dakika kısmı tabii ki ölçmek istediğiniz birime göre farklılık gösterebilir ama evrensel olarak yaygın şekilde kullanılan rpm yani tur/dakika’dır.

Ortalama kadans: 75 rpm
Maksimum kadans: 110 rpm

Bu kadar bilgi performansı ölçmek için son derece yeterli. Şu aşamada elimde çok fazla örnek olmadığından bir analiz yapamıyorum, o nedenle daha çok çeşitli sürüşlerden veriler toplamaya gayret ediyorum. Ondan sonra analiz kısmına geçebileceğim.

Bugün bir de birkaç seri fotoğraf çekimi yapmıştık, onlardan bir serisini de burada paylaşayım. Tabii ki çekimler yeni makinem Sony DSC-WX30 ile yapıldı. 🙂 (Yeni Fotoğraf Makinem Sony DSC-WX30) Deklanşöre basan Doruk, bisiklet üzerinde gördüğünüz şahıs ise bendeniz.

Bu yazı toplamda 6663, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *