buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Neşe Kaynağı Nate Robinson

| Filed under Basketbol Spor

NBA’yi ve basketbol dünyasını biraz yakından takip edenlerin tanıdığı bir isim Nate Robinson. Resmi kayıtlara göre boyu 1.75 gibi gözükse de birçok kısa oyuncu da olduğu gibi bu rakamın da biraz fazla olduğu söyleniyor, yani muhtemelen 1.72, 1.73 civarlarında. Şu ana kadar düzenli olarak ilk 5 çıktığı hiç olmadı ve bu gidişle de olması pek mümkün gözükmüyor. Kafası genelde başka konulara çalışıyor ve disiplin ve galibiyet hırsından oldukça uzak görünüyor. Böyle olduğu için de birçok antrenör tarafından kadroda tutulmak istenmiyor.

Ama yine bu saydıklarıma rağmen, yedekten girdiği zaman takıma enerji katıp tercihlerini doğru kullandığında, beyin hücrelerine yeterince O2 gittiğinde parkede kısa süreler bile alsa takımına bir ivme kazandırabiliyor. Bu sayede kendisine hala NBA’de forma şansı bulabiliyor.

Gelelim asıl mevzuya. Arkadaşın zıplama yeteneği biraz efsanevi, hatta bu sporu yapan hemen her insanı kıskandırabilecek seviye. Boyundan girişte bahsetmiştik. Kendisinin söylenen dikey zıplama yeteneği 130 cm. Evet 1.73 boya 1.30 zıplama! Böyle olunca kendisini göze hoş gelen hareketler yaparken bulabiliyoruz. Gerek All-Star’da gerekse de maç içlerinde. Kısa bir düşününce hemen aklıma şu enstantaneler geldi:

1) NBA Bloopers – Nate Robinson dunks over SHAQ!

2) Nate Robinson Shoots in the Wrong Basket

3) Nate Robinson Blocks Yao Ming

2. hareket tabii ki zıplama yeteneğiyle ilgili değil ama kendisini tanıyabilmeniz adına oldukça güzel bir video. 🙂

Bu hafızalardan silinmeyecek hareketlerin haricinde, aslında arkadaşın en büyük meziyeti bu olağanüstü olan zıplama yeteneğini kullanarak yaptığı smaçlar. Bu şekilde 2006, 2009 ve 2010’da olmak üzere 3 All-Star Sprite Slam Dunk şampiyonluğu var. Böylece 1986’daki Spud Webb performansından sonra yine boyu 1.73’lerde olan bir oyuncunun smaç şampiyonu olduğuna tanık olduk, hem de bu sefer tam 3 kere. Yarışmalardaki smaç videoları her yerde çok rahat bulunabildiği için ekstradan buraya da eklemek istemedim. Sadece “Slam Dunk 2006 | 2009 | 2010” gibi aratmanız yeterli olacaktır.

Şimdi de 2010-11 normal sezonundan bir maç sonuna konuk olalım. Nate Robinson henüz takas döneminde Oklahoma yolunu tutmadan önceki bir Boston Celtics maçına. Rakip New York Knicks ve maç efsanevi Madison Square Garden’da. Maç son topa kalıyor ve tabii ki Celtics adına topu kullanacak isim Paul Pierce. Amare ile birebir kaldıktan sonra, crossover ile kendine yeterli alanı yaratıp şutunu gönderiyor ve takımına maçı kazandırmasını biliyor! Ve ne olduysa aslında bundan sonra oluyor. Nate Robinson bu baskete belki de Pierce’dan daha çok seviniyor ve sevincini uçarak göstermek istiyor. Uçarak derken Paul Pierce’ın omuzlarına çıkıp uçak pozisyonunda durmaya çalışıyor ama bir görün neler oluyor. Lütfen “NBA Where Amazing Happens” sloganının değişimine de dikkat.

Kendiyle barışık ve eğlenceli bir insan hatta bu hareketinden sonra Twitter’da “Bakın sizi nasıl güldürdüm, artık All-Star için bana bir oy atarsınız.” diyebilecek kadar da egosu olmayan biri.

Son olarak bu hadisenin farklı bir videosunu daha paylaşayım ve bu seferlik Nate Robinson entantanelerine bir nokta koyalım.

Bu yazı toplamda 3486, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *