buyruk | net

to Infinity and Beyond!

NBA Playoffs 2008 – Konferans Yarı Finalleri Değerlendirmesi

| Filed under Basketbol

Bu seneki New Orleans gazım nedeniyle sadece bir serinin maçlarını izleyebildim tamamen. Diğerlerini ise sitelerden, haber sayfalarından, maç özetlerinden gördüğüm kadarıyla yorumlamaya çalışacağım.

(1) Boston Celtics vs. (4) Cleveland Cavaliers:
Boston’ın deplasmanda maç kazanamama laneti bu seride de devam etti, ama en azından halâ kendi sahalarındaki maçları kazanmayı biliyorlar ve playofflar boyunca da saha avantajına sahip olacaklarına göre, bu formülün şimdilik bir sakıncası yok. Seri boyunca LeBron’ın Celtics savunması karşısında aciz durumlara düşmesini ve daha da önemlisi neredeyse tüm seri boyunca kendine bir yandaş, yoldaş bulamaması serinin kaybedilmesinde büyük rol oynadı. Boston’ın büyük 3’lüsünden Allen istikrar yakalayamadı ve pek fazla etkili olamadı. Son maç haricinde Pierce da aslında ortalamalarının altında kaldı, KG performansını koruyan tek isim oldu bu üçlüden. Cavs ise geçen sene NBA finalleri başarısından sonra, bu sene doğu finali göremeden evinin yolunu tutu. Az önce bahsettiğim gibi James dışında yararlı, istikrarlı olabilen bir isim çıkmadı. Yine de kendi sahalarındaki maçları kazanmayı başardılar ve seriyi 7. maça kadar sürüklediler. Sene ortasındaki takastan sonra taşların daha çok yerine oturacağı beklenirken, sonuç pek umulduğu gibi olmadı. Koçun görevine son verilmesi gündemde. Kadroda değişikliğe gidilmesi de oldukça olası. Maça damga vurmak için illa, en çok sayıyı atmak, en çok ribaundu almak gerekmediğini yine 7. maç ile öğrendik. House ve P.J. Brown şampiyon takımın yedeklerinin nasıl olmasını gerektiğini gösterdiler, fazla sayı atmasalar da enerjileriyle, tecrübeleriyle ibreyi kendi taraflarına çevirmeyi başardılar.

Doğu 2: (2) Detroit Pistons vs. (3) Orlando Magic:
Tahminlerimizin çoğunu yatıran bu seri oldu. Ömer Topal, 3 seriyi maçı maçına bilmesine rağmen bu seride Orlando’yu tercih etmesinin sonucunda 4 maç kayıpla bendenizle birinciliği paylaşmak durumunda kaldı. Hidayet daha önce şut sokarak takımına maç kazandırmıştı ve genelde de Lewis ile birlikte daha çok içeriyi zorlayarak sayı üretmekten ziyade, şut tehditleriyle etkili oluyorlar. Buna rağmen Stan Van Gundy’nin 2 maç sonunu Hidayet’i pota altına gönderen setler çizdi ve iki pozisyonda basketle sonuçlanmayınca, 2 maç kazanılabilinecekken kaybedildi. Bu da Detroit’in seriyi erken koparmasını sağladı. Buna ilaveten Orlando aleyhine çalınan bazı düdükler de maçın gidişatını etkiledi. –Howard’a üst üste çalınan hücum fauller olmak üzere başta-. Sonuçta sezonun sürpriz takımlarından Orlando’nun playoff macerası daha ileriye gidemedi ve Detroit üst üste 6 sezon Doğu finaline çıkma başarısını gösterdi.

Batı 1: (1) Los Angeles Lakers vs. (4) Utah Jazz:.
Sahasında normal sezonun 1 numaralı takımı olan Jazz, ilk turda bu ünvanını zedelese de, kendi sahalarında Lakers’a kafa tutabileceklerine inanılıyordu. Ve nitekim sanıldığı gibi oldu. Deplasmanda 2 maçı kaybettikten sonra, sahalarındaki 2 maçı kazanıp seriyi eşitlediler ama sonra yine MVP sahnedeydi. 2 maç daha üst üste kazanıp konferans finallerine yazırdılar adlarını. Lakers ilk turda Nuggets’ı süpürdükten sonra 2. turda da Utah’a sadece 2 maç verdi. Fazla uzatmadan serilere erkenden noktayı koymayı başardılar. Odom ilk serideki performansını sürdürdü, Gasol da aynı şekilde. Kobe gerektiğince sazı eline aldı. Yedeklerden de özellikle kazandıkları maçlarda destek almaya devam ettiler. Utah’ta Kirilenko yine kendinden isteneni pek veremedi. Deron’a bazen Boozer bazen de Mehmet eşlik etti ama bu da onlara sadece 2 maç getirdi. Lakers son sürat devam ediyor. Konferans finallerinde de saha avantajına sahip olacaklar.

Batı 2: (2) New Orleans Hornets vs. (3) San Antonio Spurs:
Bu sene playofflarda desteklediğim takımın sonunu getiren seri oldu bu maalesef. Seri hakkında söyleyeceğim çok şey var aslında. Birkaçını aralarından seçip dile getireyim burada. Serinin ilk 6 maçında yine ev sahibi ekiplerin büyük üstünlüğü vardı. Hatta bundan ziyade 3. periyotta kim oyuna hükmetmişse maçı o koparıyordu. Ama maalesef ki Hornets 7. maç New Orleans’ta olmasında rağmen bu geleneği devam ettiremedi ve sahasında geçen senenin şampiyonuna boyun eğerek bu senelik playoff macerasını sonlandırdı. Serinin kaybedilmesinde suçlayacağım kişi öncelikle Bryon Scott’tır. Evet yılın antrenörü seçildi, o olmasa Hornets buralara gelemeyebilirdi de. Ama bu, bu seride yaptığı hataların üstünü örtmeye yetmez. Evet ilk maçta Duncan’ı tamamen bitirdiler, bu maçı kazanmalarını da sağladı ama serinin böyle devam etmedi. Duncan’a getirdikleri ikili sıkıştırmalardan Spurs o kadar çok boş şut şansı yakaladı ki buna kendileri de şaşırdılar. Bowen hayatında atmadığı kadar sayı attı, zamanı geldi Finley, zamanı geldi Barry dış şutlarda başarı sağladı. İçeriden başarılı olamamasına rağmen dıştan gelen başarı onlara seriyi getirdi. Halbuki Spurs savunmadan Scott’ın taktiğinin tersini uyguladı. Ligin en etkili oyun kurucusu durdurmak için en iyi savunmacıları Bowen’ı görevlendirdiler ilk 2 maç ve o 2 maçı da kaybettiler. Sonra Peja’yı savunmaya başladı Bowen ve CP3’nin yapacabileceklerini, atacağı sayıları riske ettiler, amaçları geri kalanları durdurmaktı bundan sonra. Geri kalanlardan da West’i durdurabildiklerinde maçı kazandılar, durduramadıklarında kaybettiler. Horry 2 sene önce Nash’i kasti faulle durdurarak seriyi kazandırmıştı takımına, bu seriyi de West’i sakatlayarak getirdi. Kazandığı yüzükler için saygım vardı bir seviye ama maalesef artık o da kalmadı ve hatta nefret ağır basmaya başladı artık. Sonuçta 1 oyuncu tek başına maçı kazanabilir, ama seriyi veya şampiyonluğu kazanamaz ve nitekim öyle oldu. Shaq gittikten sonra NBA’in en iyi oyuncusu Kobe yıllarca playoffta tur atlayamadı, taa ki şimdiye kadar. Kanaatimce, Spurs’ün Paul’a yaptığını Hornets de Duncan’a yapsaydı, şimdi konferans finalinde kendileri olurlardı.

Bunca değerlendirmeden sonra, bir de tahminlerimiz bu sefer nasıl sonuçlandı onu görelim.

nba-playoffs-2008-konferans-yari-finalleri-degerlendirmesi

BUA: Buyruk Utku Alparslan
AİT: Ali İhsan Topal
DAA: Doruk Arda Alparslan
ÖT: Ömer Topal
İE: İlkan Ertan
SK: Stefan Klauke

Doğu 1: (1) Boston Celtics vs. (4) Cleveland Cavaliers
Doğu 2: (2) Detroit Pistons vs. (3) Orlando Magic
Batı 1: (1) Los Angeles Lakers vs. (4) Utah Jazz
Batı 2: (2) New Orleans Hornets vs. (3) San Antonio Spurs

Ömer 3 seriyi maçı maçına bilmesine rağmen diğer seriyi 4 farklı kaçırınca, benle birlikte liderliği paylaşmak durumunda kaldı. İlkan -5, Ali İhsan ve Stefan -7, Doruk ise -9 da kaldı bu sefer.

Bu yazı toplamda 4047, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *