buyruk | net

to Infinity and Beyond!

İstiklal Marşı Dersi

| Filed under Hayat Rezillik

\/0I_|{@]\[ ve ^^Chi_’den sonra benim de artık bir „rezalet“ veya “rezillik” başlığı açmamın vakti geldi sanırım. Aylar önce hepiniz hatırlarsınız, NTV’de ve daha bilimum televizyon kanalında traji komik bir video yayınlanmıştı. Rize’de vuku bulan bu olayın kahramanları haberde bahsedilene göre milletvekillerimizdi. İlk önce hadiseyi hatırlamayanlar veya ilk kez duyanlar için bir hatırlatma yapayım:

Evet, gördükleriniz gerçek, maalesef gerçek. Türk olduğumuzun temel göstergesi, övünç, gurur kaynağımız, başımızın üstünde tuttuğumuz İstiklal Marşı’nı söylemeyi başaramıyor milletkevillerimiz. Hem de kendilerinden 10 kıtasının söylenmesi falan istenmiş değil, 2 kıtalık kesimini bile okuyamıyorlar ve bu insanlar bizi gerek yurt içinde gerek yurt dışında temsil etsin diye seçtiğimiz insanlar. Oturup tekrar düşünmek, halimize, tercihlerimize bakıp değerlendirme, düşünme mekanızmamızı yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor, olacak iş değil. Olayın üzerinden uzun zaman geçtiği için söylenmesi gereken çoğu şey çoktan söylendi zaten. Şimdi bu olayı neden tekrar gündeme getirme nedenime geleyim.

Michael Sauser adlı bir İsviçre vatandaşı, 188 ülkenin milli marşları ezbere bildiğini ve gerekirse notalarıyla okuyabileceğini söylüyor. Bunun için bir jüri oluşturuluyor ve canlı bir televizyon programında 188 ülkenin içinden, Çin, Mısır, Tayland, Bosna Hersek ve Türkiye seçilerek, yarışmacıdan bu ülkelerin marşlarının okunmasını talep ediyorlar. Yarışmacı, ilk 4 marşı söyleyince, bunu geçerli ve yeterli sayıyorlar ama burada Michael söz istiyor ve mademki seçtiniz, ben Türk Marşı’nı da söylemek istiyordum diyor ve jürinin de kabul etmekten başka bir seçeneği kalmıyor. Ve asıl bizlere gurur verecek olan olay bu noktada gerçekleşiyor. Okumaya başlamadan önce, Türk Marşı’nın ayakta dinlenmesi gerektiğini belirtiyor ve izleyicilerden ayağa kalkmalarını istiyor, herkes ayağa kalktıktan sonra da, marşımızı layıkıyla okuyor. İnsanın gözlerini dolduruyor. Bizim kendi milletvekillerimizin bile okumaktan geri kaldığı İstiklal Marşı’mıza saygı gösteriyor, göstertiyor. Kendisine sonsuz teşekkür ediyor, helal olsun diyorum!

Aşağıda programdan bir kesit bulabilirsiniz…

<center><object width=”480″ height=”385″><param name=”movie” value=”http://www.youtube.com/v/_fGoGBGOaTI?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x234900&amp;color2=0x4e9e00″></param><param name=”allowFullScreen” value=”true”></param><param name=”allowscriptaccess” value=”always”></param><embed src=”http://www.youtube.com/v/_fGoGBGOaTI?fs=1&amp;hl=en_US&amp;color1=0x234900&amp;color2=0x4e9e00″ type=”application/x-shockwave-flash” allowscriptaccess=”always” allowfullscreen=”true” width=”480″ height=”385″></embed></object></center>

06.01.2008 – Yazığı yazdığım zaman, bilmediğimiz bir kızımız varmış. Gelen yorumla birlikte onun videosunu da eklemek boynumun borcu.

[youtube]vOMNvYxtvFM[/youtube]

Bu yazı toplamda 7586, bugün ise 1 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *