buyruk | net

to Infinity and Beyond!

Bayan Olmayan Kadınlar

| Filed under Hayat Spor

Bir süredir televizyonda, internette çeşitli yayındalarda denk geliyordum. Hep bayan basketbolu, bayan futbolu, bayan voleybolu olarak yazılan, çizilen, dile getirilen branşlar, sporlar her nasıl oluyda bir süredir kadın basketbolu, kadın futbolu gibi anlatılmaya başlanmıştı. Hatta önce alışkanlık gereği bayan basketbolu deniliyor, sonrasında da pardon kadın basketbolu denilerek düzeltiliyordu.

Geçen gün yine böyle bir ana denk geldim. Eurosport’ta Dağhan Irak‘ın anlatımıyla spor bültenlerini izliyordum ve yine kadın futbolu gibi bir tabir kullanılınca, ben de artık merakıma bir şekilde son vermeliyim diyerek, zaten hali hazırda kendisini Twitter’dan takip ettiğim Dağhan Irak’a sorumu yönelttim. Kendisi de sağ olsun, kısa zamanda hemen bana gerekli bilgiyi sağladı.

Efendim, işin özü şu ki kadınlar kendilerine bayan denilmesinden ziyade kadın denilmesini tercih ediyorlarmış. Bayan kelimesinin cinsiyet belirtmekten öte, bir hitap biçimi olduğundan yola çıkıp bu tercihlerini oldukça detaylı bir şekilde de anlatmışlar. Bu konuda da detaylı bilgiler, nedenler içeren yazılar yayınlamışlar, yine bu iş için başlı başına bir site de oluşturulmuş durumda. Buradan buyrun, detaylı detaylı okuyun efendim. www.bayandegilkadin.com Bundan sonra Kadın Basketbolu, Kadın Voleybolu, Kadın Futbolu… var.

Bu yazı toplamda 5296, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *