buyruk | net

to Infinity and Beyond!

AVEA SMS Paketi Sorunsalı

| Filed under Hayat

Aslında çok fazla kısa mesaj alışkanlığım yok. Ama illa ki öyle veya böyle gerekebiliyor, bazen konuşabilecek durumda olmuyorsunuz, bazen de mesajın, yazının ayrı bir nüktesi oluyor, o nedenle SMS’i tercih etmeye eğilimli olabiliyorsunuz. Tabii bir de bunun ücretlendirme kısmı var ki, bazı durumlarda can sıkıcı olabiliyor. Benim de sıkıntım bununla ilgiliydi. Bu yazıda da bundan bahsetmeye gayret edeceğim.

Genel olarak reklamlarda gördüğüm ve çevremden duyduğum kadarıyla, çok çeşitli ve gayet makul fiyatlara bir sürü SMS paketleri var ve bunlar operatörlerden bağımsız. Yani her operatörün az veya çok benzer uygun fiyatta benim ihtiyacımı karşılayabilecek paketleri olduğu gözüme çalınan bir detaydı. Çoğunlukla da bu paketler kapsamında 1000’lerce mesaj atabiliyorsunuz ve ben de o sayıların kenarından köşesinden geçmediğim için de pek işin detayıyla ilgilenmiyordum.

Gel zaman, git zaman, faturalar peşi sıra gelmeye başladı ve bir baktım ki tarifem sağ olsun, tanesi 30 kuruşa SMS atıyorum. Kabaca bir hesapla ayda 100 mesaj atmış olsam faturama ek olarak bir 30 TL eklenecek ki bu fazlasıyla kabul edilemeyecek bir rakam. Tabii bunu fark etmem biraz zaman aldığı, biraz da tedbir almakta geciktiğim için 2 ay kadar bunun cezasını çekmek durumunda kaldım. Sonra 150 SMS paketini 12 TL’ye satın aldım. Yani ayda 150 mesaj atma hakkım vardı ama 150’nin üstüne çıkarsam yine tanesi 30 kuruş ile cezalandırılacaktım. Aslında diğer binlerce mesajlık paketlerle kıyaslandığında pahalı gözükse de hiçbir paket almadan da hayatta kalamacağım aşikârdı. Ve ben de tercihimi bu yönde kullandım.

Bundan sonraki birkaç ay deneme-yanılma-görme sürecim oldu. 150 sayısının altında kaldığım durumlar bir sıkıntı yaşatmasa da üzerinde kaldığım aylar canımı sıkmaya devam etti. Web SMS gibi, AVEA’nın alternatif hizmetlerini kullanmaya çalıştım, tabii o da sadece AVEA içi gönderilen mesajlar için avantaj sağladığından dolayı, ondan da istediğim verimi alamadım.

Bunun üzerine de mümkün olduğunca e-posta ile iletişimi de denedim, tabii ki mümkün olduğu kısıtlı koşullarda. Cep telefonlarıyla e-postalarını kontrol edebilen veya etmek isteyen arkadaşlarımın sayısı da bir elimin parmaklarını geçmediği için, bu da etkin bir çözüm olamadı.

Vee bu süreç bu şekilde sürüncemede, çözülememiş olarak devam ediyordu ki geçen gün, AVEA Web İşlemler menüsüne girip “AVEA içi 10,000, her yöne 1,000 SMS sadece 9 TL” başlıklı kampanya paketini görünce biraz işlerin rayına girmeye başladığını hissettim. Bu sefer fazla düşünmeden hemen Evet dedim ve pakete üye oldum. Kısaca bakarsak zaman içerisinde şöyle bir gelişimim oldu:

  1. 100 SMS -> 30 TL
  2. 150 SMS -> 12 TL
  3. 11,000 SMS -> 9 TL

Üye olurken, “Aynı anda sadece 1 SMS pakedine üye olabilirsiniz” şeklinde bir ibare de yer alıyordu, bu da beni biraz işkillendirdi tabii. Her ne kadar telefonuma ayrıca SMS ile “Pakete başvurunuz başarıyla onaylandı” bilgilendirme yapılsa da emin olamadım ve müşteri hizmetlerini aradım. 11,000 SMS paketine başvurmamla birlikte otomatik olarak 150 SMS paketim iptal edilmiş. Hem mesaj sayısı hem de ücreti daha makul olduğu için bu benim direk olarak işime geldi. Ama hiç sorulmadan ya da bilgilendirme yapılmadan devam eden bir üyeliğin iptal edilmesi bazı durumlar için soruna neden olabilir, dikkat etmek lazım.

Uzun lafın kısası, sonunda uygun bir SMS paketine geçmeyi başardım. Yazılana göre vergiler dahil 9 TL’ye AVEA içi 10,000, tüm yönlere de ayrıca 1,000 SMS hakkım olacak. Paket ile ilgili detaylı bilgiler için AVEA‘nın ilgili sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim: AVEA 11,000 SMS Paketi Muhtemelen çok kullanmam gerekmeyecek ama en azından paketin aktif olup olmadığını anlamak için kalan SMS adedini öğrenmek adına da yapmamız gereken SMS yazıp 6000‘a göndermek. Yalnız bu SMS ücretli mi bunun bilgisi yer almıyor ama ücretli olsa da canımızı sıkacağını sanmam.

Bu yazı toplamda 4004, bugün ise 0 kez görüntülenmiş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *